Spořitelna Děčín
Pseudobarokní nárožní stavba nepravidelného půdorysu s mansardovou střechou a mohutným vnějším schodištěm (1902, plány: F. Neumann, provedení: C. Hbnig). Interiér vyzdoben broušenou skleněnou stěnou. Budova byla vystavena pro děčínskou spořitelnu (Tetschner Sparkasse, 1859), která velmi výrazným podílem přispívala k financování veřejných staveb a zařízení ve městě.
Ve svém sousedství postavil ústav v r. 1908 dvoupatrový dům čp. 757 (Hudečkova ul.), který se stal roku 1911 prvním sídlem děčínského muzea (1908, zpočátku byly sbírky shromažďovány na radnici a v dívčí škole; o založení muzea se snažili již po r. 1892 členové řemeslnického spolku Deurscher Gewerbeverein), tak městské knihovny (vyvinula se z knihovny vzdělávacího spolku Deutscher Volksbildungsverein, založené r. 1898, jejíž správu převzalo do r. 1925 město). Zatímco knihovna zde zůstala, muzeum se potýkalo s nedostatkem prostoru (1914 uvolnilo část sálů pro školní výuku) a od r. 1929 se několikrát stěhovalo (nejdříve byly sbírky uloženy a r. 1931 zčásti také instalovány na zámku - do příchodu československé armády r. 1934). Příležitostné výstavy z muzejních sbírek se pak konaly v pronajatých sálech, vlastní prostory muzeum nemělo (1943 se vrátilo do domu v Hudečkové ulici).
Objekt je v roce 2022 dlouhodobě bez využití a průběžně nabízen na prodej, vlastníkem je ÚZSVM. V roce 2023 byl v aukci prodán. Objekt koupil od státu podnikatel Josef Knazovič. Za nemovitost a jednu z dominant Komenského náměstí nabídl minimální požadovanou částku – 7,45 milionu korun. V historickém objektu naposledy sídlil Úřad práce. Co by chtěl s historickou budovou udělat, zatím nechtěl do ukončení prodeje sdělovat.