Vila Machanek (Dobové fotografie (před rokem 2000))

Vila Machanek

Stručné info

Vilu si na konci 19. století postavil Karl Machanek, majitel sousední továrny Moravia, později slavné značky MORA. Machanek byl olomoucký měšťan a obchodník železářským zbožím. Roku 1861 zde zakoupil od barona Rothschilda jeho stagnující železářský závod. Na jeho místě vybudoval s pomocí odborníků z Anglie továrnu na výrobu hřebíků. Postupně se továrna vyprofilovala na výrobu kamen, která firmě přinesla největší úspěch. Rodinné sídlo prošlo po roce 1948 poúnorovým procesem a bylo totálně zničeno. Do vily byla umístěna mateřská škola a zdravotní středisko, s čím se pojily stavební úpravy jako změna vnitřních dispozic, vestavby příček, vybourávání oken, rušení schodišť, v exteriéru otlučení zdobných prvků, štítových vížek a obelisků, zrušení terasy, odstranění štuku fasády, nahrazení původní břidlicové střešní krytiny, odstranění zimní zahrady a nakonec i zánik zahrady. I v roce 2023 se podle řady fragmentů dá tušit, že zde stála krásná vila, zachycená na dobové pohlednici v galerii.

Adresa
Dukelských hrdinů 76, 783 61 Hlubočky
Rok stavby
Galerie
Vila Machanek (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Vila Machanek (Exteriér), autor: mapy.cz, datum: 2018
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info


Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

2023
Vila je v roce 2023 v majetku města, slouží pro potřeby MŠ a je zde zubní ordinace.
1948
Rodinné sídlo z konce 19. století prošlo poúnorovým procesem. Do vily byla umístěna mateřská škola a zdravotní středisko, s čím se pojily stavební úpravy jako změna vnitřních dispozic, vestavby příček, vybourávání oken, rušení schodišť, v exteriéru otlučení zdobných prvků, štítových vížek a obelisků, zrušení terasy, odstranění štuku fasády, nahrazení původní břidlicové střešní krytiny, odstranění zimní zahrady a nakonec i zánik zahrady.
1899
Vilu si na konci 19. století postavil Karl Machanek, majitel sousední továrny Moravia, později slavné značky MORA. Machanek byl olomoucký měšťan a obchodník železářským zbožím. Roku 1861 zde zakoupil od barona Rothschilda jeho stagnující železářský závod. Na jeho místě vybudoval s pomocí odborníků z Anglie továrnu na výrobu hřebíků. Postupně se továrna vyprofilovala na výrobu kamen, která firmě přinesla největší úspěch.

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

Dům nemá k dispozici žádné další odkazy.

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.