Vila Jindřicha Vojáčka (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 29.4.2014

Vila Jindřicha Vojáčka

Stručné info

Vila byla vybudována v roce 1930 v první etapě stavby vilové čtvrti pro paní Josefu Vojáčkovou a jejího manžela Jindřicha Vojáčka. Jako majitel je v roce 1937 udáván JUDr. Jindřich Vojáček, vrchní rada Československých drah a pravděpodobně také hudební skladatel. Dr. Vojáček vystudoval reálné gymnázium na Smíchově a práva na Karlově universitě. Jeho první skladby pocházely ještě z dob studií. Soukromé hudební vzdělání a roční pobyt na konzervatoři v Ženevě u J. Laubera v něm rozvinuly pohotovou techniku a smysl pro zvuk, což se uplatnilo v jeho orchestrálních skladbách. Většina z jeho prací byla provedena, například Česká filharmonie uvedla Jarní a Podzimní píseň a Národní divadlo operu Jasice. JUDr. Jindřich Vojáček padl během Pražského povstání.

V roce 2006 se zde natáčel film Kráska v nesnázích. V roce 2002 je vila ve vlastnictví státu prodána soukromému investorovi. Prodej vyřizuje kontroverzní zástupce starosty Prahy 5 M. Jančík. Novým vlastníkem se stala společnost VENTURA, s.r.o. za nabídnutou cenu 7.300.000,- Kč.  V roce 2007 ve vile vypukl požár, podle vyšetřování byl založen úmyslně. Důkazem bylo několik nalezených ohnisek ohně. V domě v té době už nikdo nebydlel, přespávali tam pouze bezdomovci. Spekulovalo se o tom, že majitel vily mohl dům zapálit úmyslně. Chtěl totiž již vybydlenou vilu zbourat a na místě postavit výškový dům. To se však nelíbilo úřadům a sousedům. Proto prý možná sáhl k tomuto radikálnímu kroku. V říjnu roku 2016 proběhla demolice vily. V místě je plánována stavba čtyř vila domů.

Adresa
Skalní 162, 15200 Praha – Hlubočepy
Rok stavby
1930
Galerie
Vila Jindřicha Vojáčka (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 29.4.2014
Vila Jindřicha Vojáčka (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Vila Jindřicha Vojáčka (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Vila Jindřicha Vojáčka (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info

Vzpomínka redaktorky idnes.cz Jany Schlitzové - "Je nádherné podzimní odpoledne. Přesto, že to mám téměř za humny, až dnes mě napadlo si udělat na Barrandov malý výlet. Auto jsem zaparkovala nad ulicí Skalní a pak uličkou sestupovala směrem dolů k Barrandovským terasám. Průvodce mi dělaly sluneční paprsky Po projití po schodišti s divoce rostoucími popínavkami, přicházím na malé prostranství obklopené nádhernými vilkami. Mně padla do oka vila rozpadlá a zarostlá v divoké zahradě, stojící přímo přede mnou. Z právě parkujícího auta vychází matka se synem a vnučkou. Pozdraví, viditelně potěšení zájmem o starý dům, tiše promluví: tady jsme 40 let bydleli. Dům je státem prodán investorovi, který zde postaví 4 bytovky. Néé, chce se mi křičet! Aspoň s nimi tiše a zúčastněně nahlédnu do zamčené a kdysi prý nádherné zahrady . Rozloučíme se, dle jejich rady mizím u nevysoké zdi na úzké příkré pěšince..." 

Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

10/2016
V říjnu roku 2016 proběhla demolice vily. V místě je plánována stavba čtyř vila domů.
2007
20.10.2007 ve vile vypukl požár, podle vyšetřování byl založen úmyslně. Důkazem bylo několik nalezených ohnisek ohně. Informoval o tom vyšetřovatel hasičů Ondřej Šafránek. Hasiči vyjížděli k zásahu v 13:32. V domě v té době už nikdo nebydlel, přespávali tam pouze bezdomovci. Spekulovalo se o tom, že majitel vily mohl dům zapálit úmyslně. Chtěl totiž již vybydlenou vilu zbourat a na místě postavit výškový dům. To se však nelíbilo úřadům a sousedům. Proto prý možná sáhl k tomuto radikálnímu kroku. [3]
2006
V roce 2006 se zde natáčel film Kráska v nesnázích. [2]
2002
V roce 2002 je vila ve vlastnictví státu prodána soukromému investorovi. Prodej vyřizuje kontroverzní zástupce starosty Prahy 5 M. Jančík. Novým vlastníkem se stala společnost VENTURA, s.r.o. za nabídnutou cenu 7.300.000,- Kč.
1945
JUDr. Jindřich Vojáček padl během Pražského povstání. [1]
1937
Jako majitel je v roce 1937 udáván JUDr. Jindřich Vojáček, vrchní rada Československých drah a pravděpodobně také hudební skladatel. Dr. Vojáček vystudoval reálné gymnázium na Smíchově a práva na Karlově universitě. Jeho první skladby pocházely ještě z dob studií. Soukromé hudební vzdělání a roční pobyt na konzervatoři v Ženevě u J. Laubera v něm rozvinuly pohotovou techniku a smysl pro zvuk, což se uplatnilo v jeho orchestrálních skladbách. Většina z jeho prací byla provedena, například Česká filharmonie uvedla Jarní a Podzimní píseň a Národní divadlo operu Jasice. [1]
1930
Vila byla vybudována v roce 1930 v první etapě stavby vilové čtvrti pro paní Josefu Vojáčkovou a jejího manžela Jindřicha Vojáčka. [1] Některé zdroje chybně uvádějí tento dům jako vilu sochaře Václava Prokopa, která se však nachází v sousedství - Skalní 19.

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

20. 10. 2007

Externí galerie

5. 4. 2015
www.facebook.com Prach času
2. 11. 2013
cholik.rajce.idnes.cz cholik.rajce.idnes.cz

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

Vila Jindřicha Vojáčka – Wikipedie [1]
barrandov1928.cz
filmovamista.cz [2]
zanikleobce.cz
schlitzova.blog.idnes.cz

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.