Trauttmansdorffský palác
V místech dnešního paláce se ve 14. století nacházela řada měšťanských domů, z nichž jeden patřil Petru Parléřovi a jiné jeho synům. Velký požár Malé Strany a Hradčan v roce 1541 však všechno zničil.
Na pozemku posléze vyrostly dva nové, prostorné a honosné domy palácového typu. Jeden z paláců si jako svůj majetek v roce 1569 nechal zapsat rod Šliků, později dům přešel do vlastnictví Vchynských ze Vchynic a od roku 1604 patřil Lobkowiczům. Někdy v tomto období zřejmě došlo k jeho renesanční přestavbě. V roce 1626 získala palác s velkou zahradou Marie Magdaléna Trčková z Lípy, která zakoupila i několik okolních pozemků se zástavbou.
Po valdštejnských konfiskacích v roce 1634 palác získali Trauttmansdorffové, kteří zástavbu na pozemcích sjednotili v jeden velký palác, který vlastnili do počátku 19. století. Poté areál postupně koupilo několik majitelů, kteří jej chtěli přestavět, ale plány nikdy nebyly dokončeny a poslední zadlužený majitel areál prodal státu.
V roce 1833 zde byla zřízena tzv. donucovací pracovna (měla přimět k pravidelné práci osoby práce se štítící nebo vedoucí nespořádaný život), která zde byla do čtyřicátých let 20. století. Od roku 1872 byla také v části objektu věznice. V roce 2019 dokončilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR náročnou a pět let trvající rekonstrukci paláce. Areál je nyní sídlem české zahraniční služby.