Jaroškova vila (Exteriér), autor: Blue Dahlia

Jaroškova vila

Stručné info

Jednu z nejcennějších funkcionalistických vil na území Vysočiny najdeme v obci Dalečín. Nechal si ji vystavět Gustav Jarošek, majitel textilní továrny Guja-vlna podle projektu architekta Ludvíka Hilgerta, žáka Josipa Plečnika, v letech 1936–1939. Pozemek pro stavbu vily se nachází v příkrém svahu. Základní forma objektu je třípodlažní hranol, který je po stranách rozšířen soustavou arkýřů, rizalitů, schodišť a teras. Rodina stavebníka obývala vilu velmi krátce. Gustav Jarošek byl v roce 1941 zatčen nacisty, při vykonstruovaném procesu odsouzen a vzápětí popraven za údajnou hospodářskou sabotáž. Po skončení války získali Jaroškovi konfiskovaný majetek včetně domu krátce zpět.

Pak jim ho ale ukradli komunisté a vila v roce 1950 přešla pod správu Královopolské strojírny Brno. Později objekt sloužil potřebám dětského domova nebo jako sídlo ordinace místního lékaře. Následně byla stavba využívána jako ubytovací zařízení. Tento způsob využívání objektu se ale negativně promítl do dalšího stavu nemovitosti. Původní bílé vápenné omítky nahradila šedivá vrstva břizolitu, byly znehodnoceny interiéry a zcela zdevastována byla i zahrada.

V roce 2023 je vila v soukromém vlastnictví společnosti MHME a.s., jejímž akcionářem je Vlastislav Bříza, český podnikatel, od roku 2000 majitel českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth. Je vlastníkem i továrny pod vilou, kde podniká v oboru tváření plastů s hlavním zaměřením na vývoj a výrobu jednorázových zdravotních, laboratorních a veterinárních potřeb.

Adresa
Dalečín 35, 592 41 Dalečín
Rok stavby
Galerie
Jaroškova vila (Exteriér), autor: Blue Dahlia
Jaroškova vila - Dobové fotografie vily a architekt Ludvík Hilgert. (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.

Doplňující info

V polozapuštěném suterénu obloženém travertinem se nacházel byt domovníka, pokoj pro služebnou, garáž a hospodářské zázemí. Ústřední komunikační bod domu tvoří patrová hala s galerií. Reprezentativní prostory – jídelna, obývací pokoj a zimní zahrada jsou propojeny v jeden celek za pomoci průhledných skleněných stěn. Z reprezentativní části lze volně projít do pánské pracovny. Ve vrchním patře se nacházely soukromé pokoje majitelů. Hilgert byl ovlivněn tvorbou Le Corbusiera, obohatil však svůj návrh o řadu motivů – markýzy, spirálová schodiště, trubkové zábradlí, spojení obdélných, pásových a kulatých oken. Byly použity i různé materiály.

Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

2023
V roce 2023 je vila v soukromém vlastnictví společnosti MHME a.s., jejímž akcionářem je Vlastislav Bříza, český podnikatel, od roku 2000 majitel českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth. Je vlastníkem i továrny pod vilou, kde podniká v oboru tváření plastů s hlavním zaměřením na vývoj a výrobu jednorázových zdravotních, laboratorních a veterinárních potřeb.
1950
Po znárodnění v roce 1950 přešla stavba pod správu Královopolské strojírny Brno. Později objekt sloužil potřebám dětského domova nebo jako sídlo ordinace místního lékaře. Následně byla stavba využívána jako ubytovací zařízení. Tento způsob využívání objektu se ale negativně promítl do dalšího stavu nemovitosti. Původní bílé vápenné omítky nahradila šedivá vrstva břizolitu, byly znehodnoceny interiéry a zcela zdevastována byla i zahrada. [2]
1945
Po skončení války získali Jaroškovi konfiskovaný majetek včetně domu krátce zpět. [2]
1941
Rodina stavebníka obývala vilu velmi krátce. Gustav Jarošek byl v roce 1941 zatčen nacisty, při vykonstruovaném procesu odsouzen a vzápětí popraven za údajnou hospodářskou sabotáž. [2]
1936
Jednu z nejcennějších funkcionalistických vil na území Vysočiny najdeme v obci Dalečín. Nechal si ji vystavět Gustav Jarošek, majitel textilní továrny Guja-vlna podle projektu architekta Ludvíka Hilgerta, žáka Josipa Plečnika, v letech 1936–1939. Pozemek pro stavbu vily se nachází v příkrém svahu. Základní forma objektu je třípodlažní hranol, který je po stranách rozšířen soustavou arkýřů, rizalitů, schodišť a teras. [1]

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

vysocina.eu [1]
slavnevily.cz

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.