Hotel Sfinx
Historie objektu sahá až téměř do poloviny 19. století. Již tehdy zde vzniklo stavení, které bylo v polovině 70. let 19. století přestavěno na výletní ubytovací hostinec s příznačným názvem U Sfingy.
Roku 1923 uveřejnil jeho tehdejší německý majitel E. Walenta inzerát, v němž nabízel "turistům, letním hostům, spolkovým a školním výletům levné pokoje s překrásným výhledem, vynikající kuchyní, originální rakousko-uherská červená a bílá vína, výborné světlé i tmavé pivo a plzeňský Prazdroj".
V roce 1927 došlo k rekonstrukci hostince a následně se mu začalo říkat Sphinxbaude (označoval se ale jako hotel).
Klub československých turistů koupil hotel od pana Walenty v roce 1937 a ještě během téhož roku jej upravil a znovu zařídil tak, aby poskytoval stravování a ubytování pro 14 osob ve dvoulůžkových pokojích. Hotel velmi rychle získal u českých turistů a lyžařů dobrou pověst, naneštěstí jej však mohli využívat pouze necelý rok.
V roce 1938 byla chata pro české turisty ztracena, stejně jako celé Krušné hory. Za 2. sv. války hotel sloužil jako doléčovací a rehabilitační středisko SS a vývařovna pro tábor Hitlerjugend.
Po roce 1945 přestala být budova používána. KČT ještě požádal o navrácení, ale do roku 1948 nebyla žádost vyřízena. V roce 1949 získala objekt organizace Sokol. Přesto se ale o něj nikdo nestaral, objekt pustl, až jeho trosky odstřelili v roce 1968 vojáci Československé lidové armády.