Medvědí bouda
Medvědí boudu postavil Heinrich Hollmann pravděpodobně počátkem 19. století. Nese své jméno po nedalekém Medvědím dole, ve kterém byl zastřelen v roce 1726 poslední krkonošský huňáč, kterého můžeme vidět na malbě ve vstupní hale vrchlabského zámku.
Medvědí bouda měla původně jednu místnost s ložnicí, v roce 1900 přistavěl majitel k boudě lokál pro kolemjdoucí hosty. Později přibyly hostinské pokoje, zřídil se vodovod a ústřední vytápění. Před boudou vznikly terasy, které se v létě opatřovaly lehátky a slunečníky. Ve třicátých letech 20. století byla bouda významným útočištěm letních i zimních sportovců.
V roce 1938 byla na Medvědí boudě třicetičlenná posádka Československé armády. Medvědí bouda zůstala v majetku rodu Hollmannů až do konce druhé světové války. Do dnešní podoby, jež se mnoho neliší od původní, byla vcelku zdařile přestavěna v 70. letech minulého století.
Bouda nabízí ubytování spíše pro méně náročné hosty v útulných pokojích, které jsou převážně bez vlastní koupelny, mají pouze koutek s umyvadlem, zrcadlem a skříňkou. Ve dvou pokojích bylo již zřízeno vlastní sociální zařízení, pro ostatní pokoje se nalézají sprchy i záchody na podlažích. Bouda poskytuje přístřeší pro 110 hostů. V restauraci je nabízena poctivá domácí staročeská, resp. krkonošská kuchyně bez jakékoliv chemie a náhražek. U boudy je 160m dlouhý vlek, trampolína, stolní tenis, dětské hřiště. V letním období je k dispozici také ohniště, kytara a tee-pee s možností přespání.