Luční bouda
V roce 1869 objevili při přestavbě mlýnice boudy kámen s letopočtem 1623 (nebo 1625), tedy rokem, který můžeme považovat za začátek nepřetržitého osídlení Luční boudy. V tomto roce mohla být původní jednoduchá dřevěná bouda přestavěna v důkladnější kamenné stavení.
Prvním doloženým hospodářem byl v roce 1707 Christoph Erben, od roku 1730 Hans Bradler a po něm zde hospodařili Rennerové, a to téměř celé století (1772–1853).
V roce 1853 boudu od Jakoba Rennera koupil jeho zeť Wenzel Hollmann. Jakob Renner 11. dubna 1868, ve věku jedenasedmdesáti let, zahynul v náhlé sněhové vánici na místě, kde dnes míjíme Rennerův kříž.
V roce 1886 boudu kupuje podnikavá rodina Bönschů. Jak se za Bönschů na Luční boudě hospodařilo? Zpráva z roku 1927 uvádí, že 15 kusů dobytka zůstávalo na boudě přes zimu, v létě se jeho počet zdvojnásoboval. 200 litrů mléka pro provoz boudy nestačilo, a tak se nosilo z Modrého dolu (Studničné Boudy) a Rennerových Bud. Personál čítal přes šedesát osob. V sezóně se denně připravovalo 700–800 teplých jídel.
V noci z 1. na 2. října roku 1938 byla bouda vyplundrována, vykradena a nakonec lehla popelem. Hned se začalo s obnovou, postavena byla ale menší. Za války pracovali na boudě angličtí, francouzští a ruští zajatci, zřízen tu byl zajatecký tábor. Probíhal tu také výcvik Hitlerovy mládeže a spojařek.
Po válce ji využívala československá armáda. Později ji převzal Československý svaz tělesné výchovy. Po roce 1990 připadla Klubu českých turistů. V roce 1993 ji koupila firma CDH Chrastava. Chata se postupem času dostala do tak zoufalého stavu, že byla v roce 2002 uzavřena (horská služba tím přišla o své jediné stálé zimní hřebenové stanoviště) a psalo se i o možném zániku boudy. V rámci konkursu na majitele byla nabízena za 5 mil. Kč. Správa KRNAP sice měla zájem, ale vzhledem k nutnosti objekt za desítky milionů zrekonstruovat, nedokázala nabídnout ani tuto minimální částku.
V roce 2004 ji koupila společnost AEZZ z Prahy, která ji opravila a 19. června 2004 její hlavní část zprovoznila. Za společností AEZZ stojí Klára Sovová a Stanislav Beneš, také majitelé Labské boudy a pivovaru Paroháč, který byl založen na Luční boudě. Majitelé potřebovali 160 plně naložených tatrovek, aby se zbavili nahromaděného nepořádku. Klára Sovová by chtěla vrátit boudě stylovost, proto odkupovala původní vybavení po antikvariátech a chatách.
Pivovar na Luční boudě byl otevřen v roce 2012 a je nejvýše položeným středoevropským pivovarem. Varna pivovaru je umístěna v prostoru bývalé vinárny, která je vyzdobena historickou freskou z roku 1940. A proč se majitelé Luční boudy rozhodli nazvat pivo PAROHÁČ? V okolí Luční boudy se pohybuje stádo asi sto padesáti kusů jelení zvěře. Ty lze večer nebo časně ráno pozorovat z terasy Luční boudy, jak přechází na Studniční horu.



