Továrna Breitfeld-Daněk
V roce 1854 koupil Čeněk Daněk (1826–1893), bývalý zaměstnanec strojírny Breitfeld & Evans (založené roku 1832 v Praze – Ječné ulici), spolu s Josefem Götzlem (1820–1892), pozdějším karlínským starostou, v dnes již neexistující budově čp. 9 v dnešní Pernerově ulici strojírenský závod A.Meisner & Co., který následně pod novým názvem Daněk & Co. vyráběl stroje pro cukrovary, jejichž rozmach v té době začínal.
Naproti první budově závodu byla již v roce 1857 postavena tato nová továrna s kotelnou, strojovnou, halou kotlárny a pěti halami dílen. Skladiště bylo zřízeno ve starším domě čp. 136 na rohu dnešní ulice Thámovy a Pernerovy.
Do roku 1871 uzavřela firma zakázky na více než 100 cukrovarů. Začala také spolupracovat se stavitelem Václavem Nekvasilem, který stavěl budovy cukrovarů a Daněk je zařizoval stroji.
Společnost "Daněk & Co" se roku 1872 sloučila se společností "Breitfeld & Evans" a vznikla "Akciová společnost strojírny, dříve Breitfeld–Daněk a spol.".
Sám Daněk se ale již později podnikání nevěnoval a užíval si staří. Vlastnil např. palác v dnešní Opletalově ulici v Praze, byl také majitelem panství Tloskov (1872), Krchleby nebo hradu Líšna.
V roce 1927 se továrna spojila s továrnou Českomoravská-Kolben (ta se v roce 1921 spojila s První Českomoravskou továrnou na stroje v Praze v Libni) a vznikl kolos Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD), Emil Kolben se stal generálním ředitelem.
Karlínská továrna byla v průběhu let několikrát přestavována. Provoz v halách skončil v devadesátých letech, v prázdných prostorách se pak odehrávaly různé kulturní akce.
V roce 2013 byla část továrny konvertována na velkoprostorovou kancelář novinové redakce vydavatelství Economia. Přestavbou se získalo celkem 4 440 m2 kancelářských ploch, dalších 1 000 m2 zabírá restaurace, bistro a doplňkové služby.