Vila Marietta
Dům byl postaven ve dvacátých letech 20. století pro Annu Schickovou, dceru teplického stavitele Johanna Davida Ferbera. Viktor Hahn, židovský ženský lékař, vilu koupil kolem roku 1930. Dům pojmenoval „Marietta“ po dceři své manželky z jejího předchozího manželství s továrníkem Arthurem Blochem. Marietta bydlela s otcem ve vile v Dubí.
Na jaře 1939 po vpádu Němců do Československa se z Brna přestěhovali do Prahy. Odtud byli všichni čtyři v prosinci 1941 transportováni do koncentračního tábora v Terezíně a koncem roku 1944 do Osvětimi. Viktor Hahn byl zastřelen ihned po příjezdu, jeho manželka Kateřina zahynula o několik týdnů později. Obě dcery byly odvedeny na nucené práce do Německa a na samém sklonku války se dostaly zpět do Terezína.
Vila od sedmdesátých let 20. století sloužila Krajskému muzeu v Teplicích jako expoziční prostory. Marietta se několik let po válce provdala za úředníka Jaroslava Šmolku, zůstali v Praze a prožili spolu spokojený život. Marietta pracovala v podniku zahraničního obchodu Strojimport, její manžel vykonával práci matrikáře pro Židovskou obec.
V roce 1991 zažádala v restitucích o vrácení teplické vily, nesoucí její jméno. Poté, co paní Marietta vilu získala zpět, umožnila muzeu využívat pro výstavy přízemní prostory, byla tam též instalována expozice dubského porcelánu.