Vila Rudolfa Fischera
Rudolf Fischer, spolumajitelem porcelánky v Březové Fischer – Mieg, zde v osmdesátých letech 19.století zakoupil řadu pozemků s hospodářstvími a zcelil je ve velkostatek, kde si v roce 1890 nechal postavit luxusní letní rezidenci podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera, kteří mj. postavili tak významné stavby jako jsou Grandhotel Pupp v Karlových Varech, Volkstheater ve Vídní nebo státní operu v Praze a Oděse. Ve vile bylo mnoho cenných uměleckých předmětů, reprezentativní lovecký pokoj, japonský pokoj ve věži, velká sbírka starých dýmek a vzácné obrazy. 3. listopadu 1934 budova bohužel z velké části vyhořela. Brzy se ale vrátila do původní podoby.
Na konci války, v roce 1945, obsadili zámeček Rusové. Stal se jejich válečnou kořistí podobně jako v Karlových Varech hotel Imperial. Když byl zámeček vrácen našemu státu, dostal ho do péče Krajský národní výbor. Bez povolení se pak do objektu nastěhovali cikáni. V roce 1960 si jej pronajala Tesla Nýřany, která zde chtěla vybudovat rekreační středisko a pionýrský tábor. Z plánů sešlo a ruinu z bývalé rezidence levně koupil karlovarský číšník - romantik. Vzal si do hlavy, že postaví z trosek zámečku hotel v přírodě. Dával dohromady staré klády, prkna, dveře i okna, sháněl stylová topná tělesa, umyvadla, klozetové mísy, starobylé židle i prádlo. Z likvidované Mattoniho vily přivezl i kovářem umělecky vyvedená zámecká vrata. Svému beznadějnému plánu obětoval mnoho času a peněz. Když svůj plán vzdal a zámeček opustil, objekt zpustl a začal rychle chátrat. Za vydatného přispění vandalů a zlodějů.
V roce 1974 byla vila opuštěná a dostala se do havarijního stavu, viz galerie. V následujících letech si ale místo vyhlédl Zdeněk Zuska, politik KSČM a primátor hlavního města Prahy. Vila se stala rekreačním střediskem národního výboru hl. města Prahy a manželka primátora Zusky, zde svérázným způsobem řídila rekonstrukci, či spíše si zde plnila své kapitalistické sny, nechávala některé věci několikrát předělávat, protože se jí například nelíbila barva apod. Nikdo se neodvážil jí oponovat. Rekonstrukci provedly s citem karlovarské Pozemní stavby. Po kolaudaci v dubnu roku 1980 sloužil zámeček deset let jako rekreační středisko pro významné hosty pražského primátora a zasloužilé funkcionáře. Bylo zde devět dvoulůžkových pokojů s přistýlkami, včetně apartmá primátora.
Po roce 1998 byl zámeček zprivatizován. O jeho další proměnu se postarala a. s. Astoria Royal Golf. Zrekonstruovaný zámeček a jeho dvě depandance nabídly 64 lůžek, restauraci, jídelnu, kavárnu, bary, terasu a bazén. Při rekonstrukci byl zachován architektonický vzhled i původní podoba interiérů. V okolí zámečku byl podle projektu Gary Player Design Company vybudován golfový areál, otevřený v roce 2001.
Vila je po dalších rekonstrukcích za českých majitelů architektonickou ozdobou severní části Slavkovského lesa. Hotel v ní nabízí ubytování v několika variantách pokojů, restauraci, spa & wellness s tentokrát již vznitřím bazénem. Okolní hluboké lesy zvou návštěvníky v každém ročním období k romantickým procházkám. Hotel je také skvělým místem pro pořádání svateb, firemních setkání i různých oslav. V roce 2024 je vlastníkem areálu Peter Mikula, majitel společnosti Vinland.










