Zámek Litenčice
Poprvé se zde tvrz uvádí roku 1437. Vystřídala řadu majitelů, mezi nimi i ostřihomský arcibiskup Petr Pazmány z Panasu. Za něho byl objekt pozdně středověké tvrze přebudován v barokní zámek, jehož stavba skončila v r. 1667. V 18. století získali Litenčice Thonsernové. Poslední potomek tohoto rodu František Josef Thonsern odkázal panství v roce 1778 Františku Maxmiliánu Podstatskému (s podmínkou, že dědic přijme přídomek „z Thonsernu“). Podstatští-Thonsernové drželi pak Litenčice až do roku 1948 a v průběhu této doby provedli na zámku řadu změn.
Po roce 1948 byl majetek Podstatských znárodněn. V zámku bylo umístěno odborné zemědělské učiliště a v 60. letech 20. století depozitář Technického muzea v Brně; během čtyřiceti let byl objekt značně zdevastován.
Po roce 1989 zdevastovaný zámek restituoval rod Podstatských a areál zámku postupně prochází rekonstrukcí. Jedno z křídel zámku slouží jako zázemí pro firmu majitelů, která se zabývá zemědělstvím a lesnictvím, další je obytné a poslední, největší a nejpoškozenější zatím prochází technicky a finančně náročnou obnovou.
Na jednom ze svahů také majitelé vysadili vinohrad, odkud se dají zakoupit vína značky Chateau Litenčice. Vinohrady k zámku patřily už od 16. století, renesanční vinný sklep se nachází i nedaleko zámku. Majitelé se také pustili do výroby suchých jablečných ciderů značky Apple Deer. Ochutnat je můžete například v kavárně Velo Café v Kroměříži, nebo koupit v místním obchůdku.