Výrovka
Na tomto místě vzniklo jednoduché přístřeší už v 18. století, Často se tu zdržovali financové, kteří pásli po pašerácích a měli tu dobrý rozhled na svahy s jejich stezkami.
Roku 1926 zde Ministerstvo národní obrany ČSR postavilo vojenský srub Výrovka pro lyžařský výcvik vojenských oddílů.
Lyžařský odbor Svazu československých důstojníků tu v roce 1927 také postavil ještě roubený horský hotel Havlova bouda podle generála ženijního vojska Františka Havla, který stavbu prosadil.
Oba dřevěné domy během 2. světové války pro německou armádu spravovali Bönschové z Luční boudy, kteří snad boudu dostali do správy jako kompenzaci za českým vojskem vypálenou Rennerovu a Luční boudu.
Po válce boudu převzala československá armáda, nájemcem se stal Jan Duben, který tady působil už za první republiky. Jan Duben byl podle pamětníků byl poctivým boudařem, ale neměl šťastnou ruku při volbě personálu. Když 17. října 1946 domovník rozehříval v garáži ohněm v koksovém koši zamrzlé pásové vozidlo, Výrovka vzplála (jiný zdroj uvádí, že v tento den shořela Havlova bouda). Zachránit se podařilo alespoň chodbou propojenou Havlovu boudu. Ve stejný den na polské straně nad Velkým stavem za nejasných okolností vyhořela slavná a přepychová Bouda Prince Heinricha. Havlovu boudu pravděpodobně úmyslně někdo zapálil 6. února 1947. Vyhořela a už nebyla obnovena. Příběh boudaře Jana Dubna, který při požárech přišel o všechen majetek, dramaticky pokračoval na protější Liščí hoře.
V roce 1948 byla na místě Výrovky a Havlovy boudy postavena provizorní bouda s noclehárnou o kapacitě třiceti lůžek.
V letech 1988–1990 postavila polská firma Budimex z Poznaně nový objekt podle velmi kontroverzního projektu trutnovského architekta Vokatého (autora hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, dostavby vrchlabské radnice, O2 arena). Výrovku vlastní Klub českých turistů a disponuje 35 lůžky, restaurací a je celoročně v provozu.