Pivovar Kladno - Kročehlavy
Řád benediktinských mnichů z opatství v Praze-Břevnově zde v roce 1858 postavil nový pivovar, vybavený nejmodernějšími technologiemi. V roce 1882 se nájmu pivovaru ujímá sládek Šebestián Zachar z Točníku. V roce 1898 nájem přebírá Otakar Zachar. Za éry tohoto sládka, politika, chemika, spisovatele a mecenáše umění dosáhl pivovar svého produkčního maxima 50 tisíc hektolitrů piva a 40 vagonů sladu ročně. V roce 1909 je na štít vrátnice u hlavní brány pivovaru (vjezd na nádvoří) nainstalován reliéf dle návrhu Mikoláše Alše. Štukový reliéf nese znak pivovarníků – korbel s pivem, atributy surovin (ječmen, chmel). Dnes je tento štít kulturní památkou.
V roce 1948 je vyhláškou ministerstva výživy pivovar znárodněn. Výroba piva končí v roce 1950, v areálu poté působí Kovopodnik Kladno, který v areálu zřizuje galvanizovnu, zámečnictví, kovovýrobu a chromovnu. Po revoluci je Kovopodnik Kladno, n. p. transformován na státní podnik a vzápětí vstupuje do likvidace. Části areálu jsou pronajímány soukromníkům. Mezi lety 1993 - 2004 následuje dlouhé období soudních sporů o vlastnictví areálu, který během toho prochází devastací a chátráním.
Až v roce 2004 je areál navrácen do majetku Benediktinského arciopatství v Břevnově. Ve stejném roce se novým majitelem stává dosavadní nájemce – stavební podnikatel Vladislav Tesárek z Kladna. Od té doby areál prochází kompletní rekonstrukcí. 15. 9.2018 je na nádvoří pivovaru slavnostně odhalena busta sládka a spisovatele Ing. Otakara Zachara. Od roku 2021 v areálu působí minipivovar Václav sládka Ing. Václava Strnada. Do areálu se tak po více než 60 letech vrátila činnost související s pivem. Areál dnes slouží jako víceúčelový obchodně-bytový komplex v širším centru města Kladna. Nabízí prostor pro malé a střední firmy a živnostníky. V objektu se též nacházejí nájemní byty a ateliéry.