Hotel Chata
Stavbu Klubu československých turistů provedla v roce 1930 stavební firma Augustina Křížka z Vodňan podle návrhu architekta Ing. arch. Jaroslava Stejskala (např. novostavba Kramářovy chaty na Suchém vrchu). Stavba byla umístěna do trojúhelníku stávajících hotelů Veitental, Sport a Bayerischer Hof. Ve zvýšeném přízemí byla navržena společenská místnost s půlkruhovým výklenkem s pódiem, aby zde měla česká menšina své kulturní centrum. Slavnostní otevření se uskutečnilo 26. července 1931 a zúčastnilo se jej několik set turistů z ostatních šumavských odborů KČST a také celá řada čestných hostů. Objekt se stal oblíbený jak u turistů, tak železničářů a všech dalších příslušníků české menšiny ve Volarech. Konaly se tu schůze, besedy, přednášky či umělecká vystoupení. Z oken pokojů se nabízely panoramatické výhledy na hory lemující volarskou kotlinu.
V letech 1939-1945 byl hotel pro české turisty ztracen a přeměněn na kanceláře provozního úřadu říšských drah. V květnu 1945 se zde dočasně usídlila americká armáda, která zde zřídila telefonní ústřednu. V témže roce byl hotel vrácen KČT i svému původnímu účelu, a to pod novým názvem Národní dům. V roce 1959 hotel koupila Jednota, lidové spotřební družstvo Prachatice. Hotelu byl s podivem vrácen původní název - Chata. Jednota pak hotel provozovala zřejmě až do konce 90. let 20. století.
Hotel je v současnosti v soukromém vlastnictví. Poskytuje ubytování pro jednotlivce, páry, skupiny přátel i rodiny s dětmi. K dispozici jsou pokoje a apartmány různých velikostí s 1-8 lůžky. V hotelu je prostorná restaurace s menší venkovní zahrádkou a útulná vinárna. Vyhrazená parkovací místa jsou k dispozici přímo před hotelem.