Vila Preiss
V roce 1930 vilu nechal postavit Dr. Jaroslav Preiss, jeden z nejvlivnějších a nejbohatších mužů první republiky. Architektem stavby byl Eduard Hnilička. Vilu Jaroslav Preiss, toho času už vdovec, věnoval své přítelkyni Jaroslavě Dimmerové, vlastní sekretářce a milence. Jaroslav Preiss vlastnil obří sbírku uměleckých děl a knih, která byla soustředěna hlavně zde. Před válkou byly v jeho domě sestavovány vlády. Tady byli dosazování (a zase odvoláváni) šéfové strategických resortů. Zde byla domluvena prezidentská kandidatura Dr. Beneše v roce 1935. Jaroslav Preiss se s Jarmilou Dimmerovou v roce 1936 oženil a vilu rozšířil velkou přístavbou. Přestavbu zadal staviteli Františku Novoveskému, byl například vestavěn výtah a provedeny úpravy pro hlavní část jeho depozitáře.
Roku 1938, byl Jaroslav Preiss předními osobnostmi československého hospodářského a politického života navržen na funkci prezidenta 2. republiky, kterým byl po jeho odmítnutí jmenován Emil Hácha. Po válce byl Jaroslav Preiss na nátlak komunistů a za tichého souhlasu prezidenta Edvarda Beneše zatčen a obviněn z kolaborace. Ze zdravotních důvodů byl ale brzy propuštěn. Zemřel dva dny po propuštění z vazby 29. dubna 1946 a je pochován na Vyšehradském hřbitově. Vila byla manželce Jaroslavě zkonfiskována, umělecké sbírky byly až na čestné drobnosti, tu a tam zachráněné v Národní knihovně a v Národní galerii, rozkradeny. Vila přešla do majetku Ředitelství československých dolů. Upravena byla v této době architektem Ing. Radimem Matolínem. Po svém zvolení se zde zabydlel například prezident Antonín Novotný. Počátkem 70. let byla vila znovu necitlivě upravena a rozdělena na 6 bytů. V jednom z nich bydlel i nejmocnější muž Husákova režimu Vasil Biľak.
Po převratu byla vila nějakou dobu prázdná a pak se do ní nastěhovalo velvyslanectví Jižní Koreje. Velvyslanectví Korejské republiky vilu opustilo v roce 1999, radnice od té doby hledala nového nájemníka. V roce 2001 Praha 5 odsouhlasila záměr na prodeje vily. V roce 2003 byla za nového majitele provedena kompletní rekonstrukce vily pod vedením architektonické kanceláře Pelčák a partner. Byla objevena a obnovena řada původních prvků - rám schodišťové prosklené stěny z bílé mosazi, v jednom celku provedené šambrány oken z jemného terazza pískové barvy, a zejména krásnou omítku, jejíž povrch tvořila souvislá vrstva pískových zrnek, podobně jako na brněnské vile Tugendhat. Ta však byla řadou zásahů natolik poničená, že jí nebylo možné restaurovat. Původní stavební prvky a části jako okna, dřevěné rolety, dveře, schody nebo zábradlí byly repasovány. Vilu v roce 2013 obývá majitel pražského fotbalového klubu AC Sparta a jeden z nejbohatších Čechů, Daniel Křetínský. K vile dodává: „Dům jsem koupil s tím, že ho postavil Jaroslav Preiss. To on mu vtiskl jeho podobu a ráz. Pozdější nájemníci mě opravdu nezajímají.“