Horská chata Solárka
Chata byla vystavěna manželi Oldřiškou a Františkem Látalovými z Moravské Ostravy v letech 1932–33. Manželé Látalovi dobře odhadli perspektivy Ondřejníku, který se jevil být vhodným pro vybudování klimatických lázní – jakousi obdobu slezského Jeseníku – a bez problému dokázal uživit dvě větší horské chaty (hotely). Látalovi také postavili kapličku sv. Antonína Paduánského. Horský hotel poskytoval ubytování až pro 100 osob ve 40 pokojích. Všechny koupelny pokojů byly vybaveny teplou a studenou vodou, hotel měl moderní rozvody ústředního topení a elektrické osvětlení. Na svou dobu Solárka poskytovala maximální komfort. V blízkosti hotelu se nacházel rovněž venkovní letní bazén.
Nový hotel od svého otevření slušně prosperoval a nejinak tomu bylo i během 2. světové války. Rokem 1948 se ani Solárce nevyhnulo nucené znárodnění, které však na turistický ruch na Ondřejníku nemělo velký vliv. Ondřejník, potažmo Solárka, se stával častým cílem školních výletů. Znatelnou stagnaci zaznamenala turistika na Ondřejníku s počátkem 90. let 20. století. Chata byla v roce 1992 uzavřena. Smutnou tečku pro historii hotelu Solárka se stal požár, který vypuknul v noci z 28. na 29. září 2002. Hašení chaty bylo komplikováno mnoha faktory: celodřevěná chata, nedostatek vody a úzká cesta na vrchol. Požár byl zcela zlikvidován až v pozdních odpoledních hodinách 29. září 2002 a dřevěnou chatu zcela zlikvidoval. O vzniku požáru se dlouho spekulovalo. Hasičský sbor ve F-M se nakonec jasně vyslovil v tom smyslu, že požár byl založen úmyslně, nejspíše pojistný podvod. Ohořelé torzo bylo strženo a na místě zůstává pouze chátrající suterén objektu.
Na základech vyhořelého hotelu Solárka, by chtěli majitelé (stejní jako u vedlejší chaty Ondřejník a u bufetu) vybudovat dům apartmánového typu. Pokud by se to podařilo, pak by tady ČEZ postavil transformátor na své vlastní náklady. Chybějící elektřina je zde největším problémem, viz vedlejší chata Ondřejník.