Pivovar Trautenberk Malá Úpa
Architekti z Jelení Hory bratři Albertové navrhli známé horské novostavby i přestavby jako je Szrenica, Petrova, Adolfova, Hampelova bouda, ve Špindlerově Mlýně stejnojmenný hotel i Grandhotel. Ignazi Tippeltovi předložili projekt na pětipodlažní přístavbu v prosinci 1929 a trutnovská firma J. S. Hoberlanda ji nákladem 1,6 miliónu korun zvládla za pouhé tři měsíce. Nová Tippeltova bouda nabízela 63 pokojů a 140 míst v restauraci. Průčelí zdobily čtyři dřevěné sochy od Emila Schwantnera.
V květnu 1945 hotel převzal národní správce nadporučík Vachata z Jičína a původní jméno ve štítu přemaloval kostrbatým písmem na Vachatovu boudu. Stavitel Ignaz Tippelt skončil v zapomnění, není známo ani jak vypadal. Po roce 1948 byl hotel přejménován na Družba. Odboráři se neukázali jako dobří hospodáři. Například původní dřevěné lavice při jedné z "modernizací" zůstaly přeříznuté na půl, halabala očalouněné a místo chybějících noh u zdi podložené cihlami.
Po roce 1989 bouda dvacet let čekala na privatizaci, což se projevilo na jejím stavu. Budoucí majitel boudy, Martin Kulík, v roce 2014 začíná kompletní rekonstrukce boudy. Investice 80 mil. CZK. První pivo zde bylo uvařeno už na Vánoce 2015. S prvními kroky Trautenberka pomáhali sládci z minipivovaru Hostivar, Jan Tržil a František Poláček, držitelé ocenění Minipivovar roku 2013. Po rekonstrukci na první pohled zaujmou zvýrazněné příhradové nýtované sloupy vyrobené na míru v roce 1930 firmou Josefa Hübnera. Sál s velkými kamny uprostřed získal zpět dispozici jako za Ignaze Tippelta. Pivovar Trautenberk je akciovou společností osmdesáti převážně maloúpských partnerů a společný podnik přispívá k semknutí místních lidí. Trautenberk je k dostání také u dalších akcionářů v horských boudách, například na Jelence, Moravance, Permoníku, Rennerovce, v gastro objektech SkiResortu Černá hora – Pec a třeba i v Husově boudě.