Turistická chata Prachov
V roce 1886 zde pod Zelenou roklí nechal hrabě Ervín Schlik (majitel zdejšího panství) postavit dřevěnou lesní restauraci nazvanou V Sklípku, která svému účelu sloužila 34 let. Hrabě Schlik pak velmi pomohl rozvoji turistiky v Prachovských skalách. V následujících dvaceti letech postupně přejímal péči o turistiku v Prachovských skalách KČT. Došlo k tomu v rámci smlouvy, kterou uzavřel klub s majitelem pozemků hrabětem Schlikem. V roce 1921 KČT koupil pozemek pod původní dřevěnou restaurací, restauraci zboural a v roce 1922 zde otevřel novou turistickou chatu postavenou podle plánů architektů Machoně a Vlčka. Chata byla roubená, dřevěná. V Prachově v té době vznikly ještě další dva soukromé penziony (Krýšovna, Český ráj).
Na chatě od jejího postavení KČST až do roku 1937 působil nájemce Jan Košíček, u hostů velmi oblíbený, uměl objekt zviditelnit, vzorně platil stanovený nájem, a přesto si dokázal ušetřit z tržeb na chatě dostatečné finanční prostředky, za které v roce 1934 postavil necelý kilometr nad chatou moderní hotel Košíček. V roce 1937 však tragicky zahynul při srážce svého auta s vlakem na železničním přejezdu v blízké Libuni.
Po něm se stal dalším dlouholetým nájemcem chaty pan Vladimír Vícha, který se vyučil číšníkem v pražském hotelu Šroubek na Václavském náměstí, tenkrát nejlepší "učiliště" u nás. Posléze v hotelech na Slovensku nebo ve Francii. Po znárodnění chaty, kdy se stal vedoucím chaty, ale nesouhlasil s nastavenými pravidly národního podniku Restaurace a jídelny, které byly na úkor kvality a v roce 1959 odešel.
V roce 1930 KČST chatu rozšířil v podstatě do dnešní podoby. Přístavba již byla cihlová, s kamennou podezdívkou a kamennými sloupy. Přístavbu projektoval architekt Ing. Jaroslav Stejskal. Ten samý architekt pak v roce 1933 nedaleko nad chatou Prachov postavil moderní Parkhotel Skalní město. Právě touto stavbou vytvořil arch. Stejskal své první dílo v tzv. prachovském stavebním slohu s použitím místního materiálu. V roce 1936 byl u chaty ještě od stejného architekta postavena a otevřena i budova, označovaná jako pavilon. Do ní KČST umístil další restaurační zařízení, informační středisko a muzejní síň Prachovských skal.
Po zrušení KČT v roce 1948 převzalo chatu Prachov nejprve družstvo Vzlet (družstvo pro správu sokolského majetku) a po zrušení družstva přešla chata pod Restaurace a jídelny. V roce 1991 se podařilo chatu získat zpět do majetku obnoveného KČT. Byla ve značně zdevastovaném stavu. Do provozu byla dána po nezbytných opravách.