Hotel Maršovská rychta
První písemná zmínka o, tehdy renesanční, rychtě pochází z roku 1550, kdy ji tehdejší rychtář Michal prodal svému synu Janovi. Z roku 1587 se dochovaly zmínky o dvojici povinností, které byly uděleny novoměstskou vrchností – v případě tažení měla vypravit vrchnosti koně a pacholka a dále jí také vychovávat vola. Další zprávy z let 1664 a 1671 uvádějí rychtu jako značně zanedbanou, takže prošla řadou úprav, mj. i barokní přestavbou. V dalších století prodělala množství dalších úprav, např. v 19. století prošla přestavbou v duchu empíru a později i klasicistní.
Část svého dětství zde prožili sourozenci Křičkovi – Jaroslav (hudební skladatel), Petr (básník) a Pavla (spisovatelka). V roce 1891 po smrti jejich otce se jejich matka s nimi přestěhovala z Kelče na Vysočinu – nejprve do Německého Brodu, posléze na svoji rodnou maršovskou rychtu. Pro svoji babičku, která na zdejší rychtě žila, složili bratři písničku Bábinčin maršovský valčík. V prvním patře rychty je na jejich připomínku umístěna pamětní deska.
V roce 1960 prošel objekt poslední větší přestavbou, kdy byl upraven na hotel Maršovská rychta. V roce 2013 byla čtenáři Žďárského deníku zvolena za Hospůdku roku. V roce 2023 objekt vlastní manželé Štěpánkovi ze Žďáru nad Sázavou. Nabízí příjemné a pohodlné ubytování. Restaurace nabízí pokrmy z celého světa včetně českých specialit. Možnost pronájmu konferenční místnosti, pořádání firemních akcí, svateb, společenských akcí.