Karma Český Brod
Úžasné 20. století přineslo řadu báječných změn – vodovod, elektřinu, plyn. A Karel Macháček, technicky nadáný vynálezce a podnikatel pochopil, jakou budoucnost mají v domácnostech plynové spotřebiče, a začal je vyrábět. V té době je navíc u nás nikdo nevyráběl, dodávaly je k nám zahraniční firmy – především Siemens a Junkers. V roce 1910 založil továrnu ve Vysočanech, v roce 1915 ji přenesl do Libně a v letech 1925–1926 pak vybudoval tento závod v Českém Brodě. Macháček jako první také vyrobil plochý průtokový ohřívač vody, obecně známý jako „karma“. Jak Karma ke svému jménu přišla? Jednoduše. Jsou to první slabiky jména a příjmení Karla Macháčka.
Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v únoru 1948 byla firma Karma znárodněna. Nedlouho poté Macháček, zhrzený odebráním podniku, který po 40 let budoval, krátce po 80. narozeninách ve své vile čp. 201 v Klánovicích zemřel. Nezanechal po sobě žádného potomka. Továrna pracovala nejprve pod Kovopodnikem Český Brod a od roku 1960 pod Okresním podnikem místního průmyslu (OPMP) Český Brod.
V divokých devadesátkách přišla firma o patent na remosku a nikdy za něj nedostala náhradu. V první vlně kupónové privatizace získala podíly ve firmě zahraniční fondy, mající zájem na jejím rozvoji. V roce 2001 se stal jejím majoritním akcionářem Pavel Janeček, který zakladatele firmy vzdáleně připomíná. I on zasvětil plynárenství celý svůj život. Obor vystudoval na pražské ČVUT a až do poloviny roku 2021 vedl Pražskou plynárenskou. Společnost dále nabízí průtokové ohřívače vody, plynové kamna a topidla. Prodává myčky nádobí, varné desky, vestavěné trouby, sporáky, odsávače nebo lednice. V sortimentu jsou i vinotéky, klimatizace nebo regulace.