Pivovar Kostelec nad Černými lesy
První písemná zmínka o vaření piva v Kostelci pochází z roku 1489. V 18. století byl pivovar u zámku jedním z největších ve středních Čechách, roku 1836 však vyhořel. Podle projektů lichtenštejnské stavební kanceláře byl v roce 1839 postaven nový podnik moderní koncepce na místě, kde jej nalézáme doposud. Budovy ve stylu pozdního baroka tvořily čestný dvůr s osmibokým žentourovým mlýnem a středovou osmibokou kašnou.
V letech 1896–1897, kdy jej měl v nájmu Jindřich Österricher, byl pivovar smíchovskou firmou F. Ringhoffer přestavěn na parní pohon, zvětšeny sklepy, spilky a varna (největší na světě od společnosti Novák & Jahn).
Po znárodnění, stejně jako v ostatních pivovarech, žádné další investiční akce neproběhly a objekty zůstaly bez údržby. Od sedmdesátých let 20. století se pivo odváželo do nedalekých Velkých Popovic. Roku 1994 provoz pivovaru skončil, budovy pivovaru chátraly a některé technologické celky se postupně vytrácely.
Roku 2001 zakoupila celý areál společnost Dej Bůh štěstí a započala s pomalou rekonstrukcí objektů dle původních plánů. Areál je společensko-kulturním centrem, od roku 2009 je v provozu hostinec a pivovarské muzeum, které mimo původní technologie obsahuje stovky technologických celků z jiných, především bouraných, pivovarů a sladoven.