Café Henke Rumburk
První písemné zmínky o domě jsou už z roku 1790, poté byl opakovaně přestavován. Výraznou změnou budova prošla v roce 1925. Stavitel Emil Rösler, rodák z Vlčí Hory, upravil objekt ve stylu art deco.
Po roce 1945 dochází k zestátnění a sloučení s budovou někdejší Clignonovy vinárny. Provozovatelem jsou s různými obměnami názvu a sídla Restaurace a jídelny. Název Café Henke byl po válce nepřijatelný, proto jej vystřídal název Krym. Po vpádu sovětských vojsk v roce 1968 byl název Krym zakryt černým suknem (tak jako řada jiných ruských názvů) a na transparentu se objevil název Svoboda.
Po revoluci objekt vlastnila firma Wika (Petr Kellner a Milan Vinkler) a přejmonoval se na Venuše. Z této doby pochází i vkusné dřevěné obložení v restauraci. V roce 1992 byl prodán panu Šípkovi (firma Sever-Šípek, Družstvo Respekt). Dochází k obměně celého personálu a postupně přestávají být využívány jednotlivé části. V roce 2004 je celý komplex uzavřen. Poté je prohlášen za kulturní památku a zařazen do seznamu nejohroženějších památek ČR.
Od roku 2009 má nového majitele, pana Kováře z Rumburka, který se pustil do záchranných prací a několikrát objekt zpřístupnil veřejnosti.