Vila Franze Schmitta (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 8.3.2020

Vila Franze Schmitta

Stručné info
Luxusní vilu si místní vlivný průmyslník Franz Schmitt postavil na místě někdejšího panského dvora, zakoupeného od Rohanů. Autorem velkoryse pojatého objektu, demonstrujícího sílu a postavení rodiny Schmittů byl liberecký architekt Gustav Sachers, mj. tvůrce nejstarší vily taktéž vlivné rodiny průmyslníků Liebiegů v Liberci. Tak jako v Liberci i zde Sachers vycházel z mnichovsky orientované architektury tzv. přísného historismu. Po Schmittově smrti v roce 1883 zde žili další členové rodiny, která musela Český Dub definitivně opustit roku 1945. V objektu byl po roce 1945 zřízen ústav sociálních služeb. V době jeho působení došlo k zásadnímu znehodnocení fasád hospodářských objektů. V roce 2019 vila slouží jako domov důchodců. Do současné doby se zachovala i část původních honosných interiérů, zejména velký salon s bohatou štukovou výzdobou a dvěma krby se zrcadly a secesní jídelna z roku 1907 s dubovým táflováním a náročnou řezbářskou výzdobou, vybudovaná zřejmě na základě projektu vídeňského architekta Wilhelma Klingenberga.
Adresa
Zámecká 39, 46343 Český Dub
Kulturní památka
43964/5-5248
Rok stavby
Galerie
Vila Franze Schmitta (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 8.3.2020
Vila Franze Schmitta (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 8.3.2020
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info

Vila je součástí širšího areálu, zahrnujícího tiskárnu vlněných látek Franz Schmitt, tzv. Horní továrnu v bezprostředním sousedství vily a také přilehlou dělnickou kolonii, tzv. Šestidomy (čp. 53–58), sloužící k ubytování zaměstnanců továrny, kterou navrhl rovněž Gustav Sachers.

Subjekty

Franz Schmitt (Vlastník) Franz Schmitt - Vlastník

Časová osa

2019
V současné době vila slouží jako domov důchodců. Do současné doby se zachovala i část původních honosných interiérů, zejména velký salon s bohatou štukovou výzdobou a dvěma krby se zrcadly a secesní jídelna z roku 1907 s dubovým táflováním a náročnou řezbářskou výzdobou, vybudovaná zřejmě na základě projektu vídeňského architekta Wilhelma Klingenberga. [1]
1950
V objektu byl zřízen ústav sociálních služeb. V době jeho působení došlo k zásadnímu znehodnocení fasád hospodářských objektů. [2]
1945
Po Schmittově smrti zde žili další členové rodiny, která musela Český Dub definitivně opustit roku 1945. [2]
1873
Luxusní vila postavená pro vlivného průmyslníka Franze Schmitta (1818–83) vznikla na místě někdejšího panského dvora, zakoupeného od Rohanů. Autorem velkoryse pojatého objektu, demonstrujícího sílu a postavení rodiny Schmittů byl liberecký architekt Gustav Sachers, mj. tvůrce nejstarší liebiegovské vily v Liberci. Tak jako v Liberci i zde Sachers vycházel z mnichovsky orientované architektury tzv. přísného historismu.

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

LIBEREC:REICHENBERG - architektura na severu Čech [1]
hrady.cz [2]

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.