Vila Vendelína Máchy
Bohatě secesně dekorovaná vila byla postavena v roce 1903 jako letní sídlo majitele velkopekárny na Arbesově náměstí v Praze na Smíchově a mecenáše umění Vendelína Máchy. Autorem je architekt Jan Kotěra, jehož stavby patří v Čechách k těm nejlepším, jaké v tuzemsku vznikly. Vendelín Mácha již v té době vlastnil sousední vilu Přemyslovku.
Vendelín Mácha tragicky zahynul v roce 1911, spáchal sebevraždu pod koly rychlíku, příčinou zoufalého skutku byla finanční situace podniku. Vdova Hana Máchová je pak vlastníkem vily až do roku 1926, kdy ji prodává svoji dceři Blaženě, provdané za Josefa Alexeje Eisenbergera (úspěšný a uznávaný sportovec).
Manželé Eisenbergerovi ve vile bydlí až do roku 1959, kdy ovdovělá paní Blažena Horáková (Eisenberger se po roce 1948 nechal "počeštit" na Horáka) vilu prodává Městskému národnímu výboru v Bechyni.
V roce 1961 bylo brutálně zasaženo do architektonické čistoty stavby. Do ulice Libušina byla například přistavěna patrová přístavba školky, zmizel také krbový komín.
Školka v areálu funguje až do roku 1990, poté přešel do majetku Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR. Obě vily v areálu prošly rekonstrukcí, už mnohem citlivější. Po provedených úpravách byl objekt pronajat lázeňským a léčebným domům Ministerstva vnitra ČR, společnosti Felicitas s.r.o., která provozovala lázeňské domy od roku 1997 do roku 2011.
V roce 2012 areál zakoupila společnost ROKLE s.r.o. a svou činnost v ní provozuje společnost Lázně Jupiter Bechyně s.r.o., zdravotnické lázeňské zařízení zaměřené na léčbu pohybového, a nervového ústrojí, relaxační a regenerační pobyty.