Schindlerova továrna Vitka - Brněnec
„Schindlerova továrna“ je označení, pod kterým je znám průmyslový areál původně Löw-Beerovy textilní továrny v Brněnci. Za druhé světové války zde byla pobočka koncentračního tábora Gross-Rosen Brünnlitz/Brněnec, která se zabývala výrobou munice a přes niž Oskar Schindler zachránil asi tisíc Židů z krakovského ghetta, které sem koncem války přesunul z původní továrny v Krakově.
Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, jej koupila firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkursu, výroba byla zastavena. Areál, který hrozil chemickým znečištěním okolí byl v roce 2011 z velké části srovnán se zemí a až v roce 2016 prohlášen za kulturní památku. O zapsání mezi kulturní památky se zasadil Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera a předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.
Od roku 2019 má zbývající areál nového majitele. Je jím 50letý Švýcar Daniel Low Beer, vnuk posledního židovského ředitele fabriky, který před nacisty prchnul v roce 1938. Symbolicky se tahle rodina vrací po 80 letech znovu do Brněnce. Má tady vzniknout muzeum holocaustu, které se bude věnovat i osudu lidí zachráněných Schindlerem. Jeho výstavbu bude spolufinancovat i nadace režiséra Stevena Spielberga, jehož oscarový film Schindlerův seznam toto místo proslavil.
V dochozí vzdálenosti od někdejší továrny se nachází vila, kterou si nechal postavit Alfred Löw-Beer.