Corvínův statek (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 9.9.2017

Corvínův statek

Stručné info

Obytná budova je uvnitř na trámu datovaná rokem 1640, má dvoubarevný plastický zdobený barokní štít s volutami a se svatým obrazem v omítce. Obytná budova statku sloužila ještě v poválečných letech jako obydlí šafáře Débeřského dvora.

Statek ale zchátral tak, že v dezolátním stavu měl být prodán na stavební materiál. Tomu zabránil pražský výtvarník ak. malíř Jiří Corvin (svoje nezvyklé příjmení odvozuje dle rodinné tradice od uherského královského rodu, resp. od některého z "levobočků"), který statek koupil a od roku 1967 jej začal vlastními silami a za pomoci přátel opravovat. Na rekonstrukci všech objektů jeho síly nestačily, podařilo se mu alespoň zachránit hlavní obytnou budovu, velkou klenutou bránu a některá hospodářská stavení. V roce 2004 Corvin umírá a statek opět chátrá.

V roce 2016 se stává novým majitelem Karel Novák z Prahy, který se pouští do rekonstrukce. Na velké bráně jsou z vnitřní strany původní sluneční hodiny.

Adresa
Hřivčice 43, 440 01 Peruc
Rok stavby
1640
Galerie
Corvínův statek (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 9.9.2017
Corvínův statek (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 9.9.2017
Corvínův statek (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 9.9.2017
Corvínův statek (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Corvínův statek (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 9.9.2017
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info

Severně nad statkem stával mlýn, viz galerie. Mlýnice byla opatřena kolem na vrchní pohon. Mlýn byl ale zbourán už kolem roku 1928. 

Nedaleko je ale vodohospodářská štola a čerpací stanice, viz galerie, odkud je (byla – psáno v roce 1983) voda dodávána do veřejných vodovodů pěti okolních obcí. 

Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

2016
V roce 2016 se stává novým majitelem Karel Novák z Prahy, který se pouští do rekonstrukce. Na velké bráně jsou z vnitřní strany původní sluneční hodiny. [2]
2004
V roce 2004 Corvin umírá a statek opět chátrá. [2]
1967
Statek ale zchátral tak, že v dezolátním stavu měl být prodán na stavební materiál. Tomu zabránil pražský výtvarník ak. malíř Jiří Corvin (svoje nezvyklé příjmení odvozuje dle rodinné tradice od uherského královského rodu, resp. od některého z "levobočků"), který statek koupil a od roku 1967 jej začal vlastními silami a za pomoci přátel opravovat. Na rekonstrukci všech objektů jeho síly nestačily, podařilo se mu alespoň zachránit hlavní obytnou budovu, velkou klenutou bránu a některá hospodářská stavení. [2]
1945
Obytná budova statku sloužila ještě v poválečných letech jako obydlí šafáře Débeřského dvora. [2]
1640
Obytná budova je uvnitř na trámu datovaná rokem 1640, má dvoubarevný plastický zdobený barokní štít s volutami a se svatým obrazem v omítce. [1]

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

vyletyprochazky.blogspot.com [1]
eperuc.cz [2]

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.