Kaštan
Dům U kaštanu byl původně zájezdní hostinec, který stál při staré cestě, která vedla od Strahovské brány na západ Čech. Vznikl při barokní přestavbě kláštera na začátku 18. století, je zachycen už na Dientzenhoferově vedutě z roku 1721.
Tato oblíbená zastávka byla na začátku 19. století přestavěna z barokního stylu do klasicistní podoby. Po zbourání městských hradeb se zdejší zahradní restaurace stala velmi oblíbeným místem pro rodinné výlety, kde se také často konaly shromáždění a schůze různých organizací a spolků, jako byl například Sokol či hasiči.
Roku 1878 zde lidé angažovaní v dělnickém hnutí založili Českoslovanskou sociálně demokratickou stranu. Tato konspirační akce skončila zatčeními a soudem, protože monarchie rozhodně nebyla příznivcem sociální demokracie.
Hostinec U kaštanu plnil dál svou normální funkci až do 50. let 20. století, kdy došlo k úpravě objektu podle projektu inženýra Feigla. 7. dubna roku 1953 zde bylo otevřeno Muzeum počátků československého dělnického hnutí. Následně byla budova v roce 1955 pozměněna, protože její část musela být ubourána při výstavbě Bělohorské ulice. Muzeum zde nevydrželo příliš dlouho, již v roce 1962 bylo zrušeno a dům U kaštanu se dostal pod správu kulturního domu v Praze 6. Jako náhrada zde fungovala alespoň expozice na téma revolučních tradic a Prahy 6. V témže roce byla stavba vyhlášena národní kulturní památkou.
V 90. letech se pak po velkých rekonstrukcích z domu stalo kulturní centrum Prahy 6.