Usedlost Petynka
Na místě původní vinice usedlost roku 1650 založil hrabě František Eusebius z Pöttingu, který mimo jiné zastával funkci místokancléře v království českém. Stavba se dočkala přestaveb do klasicistního a novogotického slohu. Stala se i oblíbeným výletním místem Pražanů a fungoval zde hostinec, kde se pořádaly různé slavnosti.
V roce 1898 přešel objekt do správy Kongregace řeholních sester sv. Vincence z Pauly, charitativní církevní organizace Vincentinum, která objekt i s přilehlými pozemky využívala jako ústav pro choré. Ústav byl zrušen v roce 1949.
V roce 1951 zabrala areál armáda. V polovině 20. století byly některé části usedlosti zbořeny, jiné byly přestavěny na garáže.
Za účelem obnovy Petynky vznikl v roce 1999 Nadační fond Vincentinum. V roce 2006 ji získal bezplatně od Ministerstva obrany k veřejnému využití. Usedlost ale i nadále chátrala a v květnu 2012 vydali památkáři souhlas s demolicí. Fond Vincentinum a společnost Geosan Kappa plánují na místě postavit komplex s téměř 140 byty s péčí o seniory. Proti tomuto záměru se postavili občané s peticí za zachování usedlosti, opoziční zastupitelé Prahy 6 požádali Ministerstvo kultury o památkovou ochranu Petynky.
Ministerstvo obrany za porušení smluvních podmínek udělilo v roce 2014 fondu pokutu ve výši 48,5 milionu korun. Podařilo se dosáhnout deklarace zájmu Prahy 6 na získání nemovitosti. Stát má zájem získat usedlost zpět. Problematice se opakovaně věnoval i pořad Reportéři ČT. Kauza je šetřena Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality SKPV a věnuje se jí také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Usedlost i v roce 2024 stále v majetku NADAČNÍ FOND VINCENTINUM. V jiných zápisech na katastru nemovitostí Nařízení předběžného opatření a Poznámka spornosti.