Kolínská bouda
Kolínský odbor Klubu československých turistů (KČST) zde kupuje 27. března 1927 za 81 tisíc korun československých nevelký domek. Stavitel František Fimmel ze Svobody nad Úpou objekt přestavuje. Kolínská bouda měla poté 22 pokojů a 48 postelí.
Nájemcem Kolínské boudy byl před rokem 1935 Ferdinand Nejedlý, který nedaleko od Kolínské boudy vystavěl na strategickém místě celé enklávy – křižovatce cest od Černé hory, Černého Dolu, Pece pod Sněžkou a Velké Úpy – svou vlastní Pražskou boudu s plánovanou kapacitou 32 hostinských pokojů s tekoucí vodou a velkou společnou noclehárnou pro méně náročné turisty.
Roku 1940 byla bouda převedena do německého majetku a byla přejmenována na Tirolerbaude neboli Tyrolská bouda. 19. května 1945 převzali boudu znovu zástupci KČT z Kolína, převzali ji v naprostém pořádku. V letech 1947 a 1948 proběhla významná přestavba nákladem 1,000.000 Kč, bouda se zvětšila o dvanáct pokojů, jídelnu, vinárnu a byt nájemce, byla dostavěna západní část boudy. V roce 1953 byla celá bouda pokryta eternitem.
V květnu 1950 provoz boudy převzalo sokolské družstvo Vzlet v rámci reorganizace tělesné výchovy v Československu. Po další reorganizaci se ze Vzletu stal národní podnik podléhající Státnímu výboru pro tělesnou výchovu. Roku 1952 byla u boudy vykopaná patnáctimetrová studna. S celým zařízením stála 250.000 Kč. Roku 1954 převzal boudu národní podnik Restaurace a jídelny, přičemž ale bouda zůstala pod Státním výborem pro tělesnou výchovu.
Po revoluci měl právo hospodaření s boudou podnik Krkonošské Interhotely Vrchlabí. Klub českých turistů Kolín se začal zajímat o navrácení do jejich vlastnictví. Kolínská bouda byla v dezolátním stavu (ubytovací část mimo provoz, inventář rozkradený, hospodářská budova zbořená, kotelna a celý suterén zavalený sutí, v provozu byl pouze malý bufet v přízemí budovy). 3. července 1991 se Kolínská bouda po 43 letech opět stala majetkem Klubu českých turistů Kolín. KČT Kolín založil Akciovou společnost Kolínská bouda a vložil do ní celou nemovitost (boudu s 5 ha pozemků v odhadní ceně 4,4 mil. Kč). Bohužel, další osud boudy provázela řada problémů...
Na nutnou rekonstrukci se podařilo získat pouze 200 tis. Kč a to rozpočet na rekonstrukci boudy zněl na 12 mil. korun. Nepovedl se ani výběr projektanta a dodavatele stavebních prací - Chemoprojekt Kolín, organizace zvyklá na socialistický způsob práce (neschopná a drahá). Nikdy se jí nepodařilo dosáhnout vydání stavebního povolení. Jako dodavatel bylo poté vybráno stavební sdružení SINAK Dvůr Králové. Firma vybourala i zcela zachovalé podlahy ve třech podlažích, takže od vchodu bylo vnitřkem vidět až na střechu. Sejmula (a bohužel i odvezla) i krásné dubové ostění v jídelně, umožnila velkou krádež lednic a dalšího zařízení, které jí KČT zapůjčil. Práce na boudě byly ukončeny na jaře 1995 pro insolventnost Kolínské boudy a.s. Jak zhoubné bylo působení sdružení SINAK ukázal nový odhad nemovitosti z listopadu 1995, zněl na pouhých 2,1 mil. Kč, méně než na polovinu původního odhadu.
Po dlouhém jednání s několika zájemci byla Kolínská bouda prodána v listopadu 1995 ing. Marku Lukášovi z Prahy. Nákladem mnoha miliónů korun - úvěrem poskytnutým bankou – byla Kolínská bouda přestavována a obnovována tak, aby zůstaly pokud možno zachovány původní architektonické prvky jako např. trámoví v restauraci, roubené stěny v pokojích, zábradlí schodiště a další části, které nebyly zničeny natolik, aby musely být nahrazeny novým materiálem. V roce 1998 byl hotel plně uveden do provozu. Roku 1999 byl pro hosty v levém křídle budovy postaven vyhřívaný bazén. Hotel si vydobyl zpět svou slávu a dobrou pověst.
Další majitel, Mgr. Bc. Svatopluk Čech, v roce 2020 se svými zaměstnanci udělal Kolínské boudě nový kabát. Zachoval historický ráz, ale boudu zateplil a udělal ve světlém dřevě.