Sýpka Postoloprty
Sýpka se nachází v areálu někdejšího vrchnostenského hospodářského dvora v Postoloprtech a představuje skutečně mimořádný příklad tohoto druhu staveb. Souvisí to jistě s tím že dvůr byl vybudován v úrodné, v baroku zemědělsky intenzivně využívané krajině. Podstatným důvodem ale asi bylo i to, že se nacházel v blízkosti významného zámeckého areálu, na okraji důležitého poddanského města, ležícího při frekventované silnici z Prahy do Chomutova a Lipska, případně i Karlových Var a Chebu, ze kterého bylo možné dále pokračovat do Würzburku, Norimbeku atp. Postoloprtský zámek byl proto často navštěvován městem projíždějícími aristokraty při jejich cestách z Čech do Saska, Bavorska, Frak a dalších německých zemí.
Rozměrná sýpka je nejstarší a také nejcennější součástí areálu hospodářského dvora, jíž pro mladého knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu projektoval a budoval významný pražský stavitel Pavel Ignác Bayer. Při výstavbě sýpky bylo použito dřevo kácené v letech 1702/03. Jde tedy o vůbec nejstarší Bayerovu práci pro Adama Františka.
V 19. století byla k sýpce na jižním konci východního průčelí připojena vertikální sušárna chmele a došlo i k dalším menším úpravám.
Sýpka je dosud dochována velmi autenticky a jedná se jednu z památkově nejcennějších ukázek tohoto typu hospodářských staveb u nás.
Vlivem dlouhodobé předchozí neúdržby je také v roce 2024 budovou fyzicky mimořádně ohroženou. Její rychlá záchrana je proto úkolem velmi důležitým a také naléhavým. Na opravu střechy sýpky byla v roce 2024 vypsána sbírka přes projekt Donio.