Zámek Radim
Počátky historie tvrze v Radimi sahají zřejmě do let 1423–1436. Již existující tvrz je pak poprvé písemně zmíněna roku 1446, kdy ji koupil Matěj Dubecký z Dubče. Dle popisu se mělo jednat o vodní tvrz obehnanou potokem Výrovkou v bažinatém terénu. Poté byli majiteli rod z Kralovic a rod z Hustířan. Na počátku 17. století již tvrz nevyhovovala potřebám na bydlení správce panství, proto rod z Hustířan započal s výstavbou nového reprezentativního zámku v sousedství staré tvrze. Ta byla po roce 1610 opuštěna a nadále sloužila pouze k hospodářským účelům v zázemí zámku. Stavba dvoupatrové východní části zámku byla dokončena v roce 1610, jak připomíná letopočet na vstupním portálu do černé kuchyně i v obložení sálu v patře, což značí, že byl zámek v té době obyvatelný.
Mezi další majitele zámku patřily významné rody, jako např. Valdštejnové, Šternberkové, Berchtoldové z Uherčic, Gallasové, Pálffyové, Šlikové, Kinští a Lichtenštejnové. Ti zámek vlastnili nejdéle – 140 let. V roce 1925 zámek prodali Jaroslavovi Bukovskému. V době protektorátu v zámek zabrali Němci pro vojenské potřeby. V roce 1948 byl zámek znárodněn a roku 1950 rodině Bukovských zabaven. Poté objekt sloužil jako ubytovna a sídlo obecního národního výboru.
MNV, respektive Obecní úřad Radim zámek využíval až do roku 1994. V té době proběhla restituce, která navrátila zámek dědicům rodiny Bukovských. Restituenti zámek roku 2005 prodali panu Antonínu Dotlačilovi, který prováděl náročnou rekonstrukci zámku do jeho co nejpůvodnější podoby.
V roce 2025 zámek vlastní Bohuslav Opatrný, bývalý výzkumný pracovník a nadšený muzikant, který si koupí historického objektu splnil celoživotní sen. I ten pokračuje v opravách a zvelebování zámku. Veškeré práce provádí svépomocí za podpory rodiny, přátel a dobrovolníků. Veškeré příjmy ze vstupného jsou zpět investovány do oprav a zlepšování areálu. B. Opatrný s přáteli na zámku Radim organizuje příležitostné koncerty, především klasické, historické i country hudby, noční kostýmované prohlídky, svatby, výstavy současných malířů i vánoční besídky a velikonoční trhy.
