Rod Valdštejnové

Vlastník

Valdštejnové zastávali po celé generace mnoho významných postů ve správě země a vlastnili statky po celých Čechách. 

1159 - Valdštejnové odvozují svůj původ od Markvarticů. Nejstarší známý předek rodu českých Markvarticů je Markvart z Waldsteina, komoří krále Vladislava II., který je zaznamenán už v roce 1159.

1260 - Roku 1260 zakládá Zdeněk z rodu Markvarticů nedaleko Turnova hrad Valdštejn, podle kterého se nadále tato rodová větev nazývá. Valdštejnové hrad vlastní až do 80. let 14.století, kdy jej kupují Vartenberkové.

1299 - Markvarticové měli ke konci 13.století pod správou téměř celé Pojizeří, vlastnili v okolí velké množství statků a byli prvním šlechtickým rodem v celých severních čechách. Markvartici se rozdělili na pány z Lemberka, z Michalovic, z Velešína, z Valdštejna a z Vartenberka. 

1301 - Díky mnoha potomkům / jen Zdeněk měl šest synů / se Valdštejnové ve 14. století dělí na mnoho dalších větví, které se nazývají podle svých hlavních sídel. / lomnická větev, štěpanická, brtnická, skalská, újezdská, hostinská, poličanská, miletínská, hradišťská, dobrovická, heřmanická a duchcovská.

1618 - Nejslavnější člen rodu Albrecht z Valdštejna, slavný vojevůdce z 30.leté války pocházel z heřmanické větve.

1715 - V roce 1715 na jejich panství v Litvínově založili textilní manufakturu. 

1850 - V roce 1850 postavili v Sedlci u Plzně slévárnu. Až do té doby se všechno železo zpracovávalo v hamrech, kterých bylo koncem 18. století devět. Například pro Měšťanský pivovar v Plzni zhotovili parní stroj o výkonu 15 KS a dodávali do pivovaru i další zařízení. Vzhledem k rostoucím dodávkám do plzeňských závodu byla roku 1859 zřízena v Plzni pobočka sedleckého závodu, kterou její ředitel František Belani přivedl k velikému rozkvetu. Plzeňská strojírna byla postavena v místech, kde je dnes divadelní skladiště. Roku 1869 prodal Arnošt z Waldsteina plzeňskou strojírnu svému inženýru Emilu Škodovi, a tak se stala strojírna sedleckého závodu kolébkou budoucích Škodových závodu. 

1945 - V roce 1945 byl majetek Valdštejnů zestátněn na základě Benešových dekretů a členové rodu dnes žijí převážně v Rakousku. Z jejich bývalých sídel jsou dnes veřejnosti přístupné zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov ve správě Národního památkového ústavu. Mimoto jim krátce nebo delší dobu patřily bývalé královské hrady Křivoklát, Bezděz nebo Radyně. Až do 20. století byl majetkem rodu Valdštejnský palác v Praze vystavěný Albrechtem z Valdštejna. Palác je dnes sídlem Senátu České republiky. 

zdroj: zdroj: http://www.stredoceske-zamky.cz/zamekkosovahora.html

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Vald%C5%A1tejnov%C3%A9

Autor erbu: Bastian, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17641583

Podpořit Pozdej domy

Líbí se ti projekt poznejdomy.cz? Podpoř jej k dalšímu rozvoji.

Jsou i další způsoby, jak projekt podpořit, třeba:

QR platba