Továrna KOH-I-NOOR Waldes
Roku 1902 založil obchodník Jindřich Waldes (1876– 1941) spolu s konstruktérem Hynkem Pucem (1856–1938) společnost Waldes & spol. a v dřevěné budově na Letné začali vyrábět mechanická šatní spínadla – stiskací knoflíky (patentky) pod značkou Koh-i-Noor (K.I.N.). Roku 1903 podnik přestěhovali do Karlína (Pernerovy, tehdy Žižkovy ulice čp. 412).
Stavbu nové budovy pro 600 zaměstnanců zde ve Vršovicích roku 1906 navrhl a prováděl pražský stavitel Alois Richter (1851–1926). Patrová budova na rohu Vršovické a Moskevské sloužila administrativě podniku, v přízemí a zvýšeném suterénu měli zaměstnanci k dispozici lázně, tělocvičnu a knihovnu. Další, pětipodlažní tovární budovu při Kavkazské ulici čp. 629, sloužící především jako sklady a balírny, vyprojektoval roku 1912 v tehdy aktuálním novoklasicistním stylu architekt Ladislav Skřivánek.
Největší budovu areálu pro další mechanické dílny nebo propagační tiskárnu navrhl v červnu 1920 inženýr Jindřich Pollert (1878–1944) a provedla ji jeho stavební firma. Šestipodlažní stavba při Vršovické třídě.
Na konci dvacátých let firma kryla polovinu světové spotřeby stiskacích knoflíků. Měla registrováno 664 patentů a 3 748 ochranných známek, nejslavnější z nich, tvář dívky s velkým modelem knoflíku na levém oku, pochází z roku 1911 a patří modelce Elisabeth Coyens, malířsky ji ztvárnil František Kupka a do grafické podoby převedl Vojtěch Preissig.
Roku 1939 byla firma arizována a přejmenována podle své nejznámější obchodní značky na Koh-i-Noor. Již v roce 1945 byla továrna znárodněna a později se stala součástí koncernového podniku téhož jména, sdružujícího přes čtyřicet továren podobného zaměření.
Továrna byla roku 1994 privatizována a. s. Koh-i-noor, která s využitím původních strojů v tradiční výrobě v menším rozsahu pokračuje. Přední představitelé zkrachovalé Investiční a poštovní prodali v roce 2017 stoletou fabriku. Místo ní budou loftové byty. Novým majitelem areálu se stává společnost PSN. Autorem vítězného návrhu je renomované tuzemské studio Jakub Cigler Architekti. V areálu mezi ulicemi Vršovická a Kavkazská mají kromě stovek bytů vzniknout také restaurace, kavárny a služby pro veřejnost. Developer slibuje, že zachová některé původní architektonické prvky.
