Koh-i-noor Waldes

Společnost Koh-i-noor Waldes byla založena v roce 1902 v Praze podnikatelem Jindřichem Waldesem, který začal s výrobou patentek a kovové galanterie. Firma brzy získala mezinárodní úspěch díky inovacím a kvalitě, např. pod značkou "Koh-i-noor" (podle slavného diamantu). V roce 1912 byla postavena továrna ve Vršovicích, která se stala symbolem moderního průmyslu. Firma používala známé logo "Miss KIN" – ženu s patentkou v oku, které vytvořil František Kupka.
Jindřichovi a Zikmundovi Waldesovým továrnu nejprve zabavili nacisté a Jindřich Waldes byl navíc pro svůj židovský původ zatčen. Poté prošel koncentračními tábory Dachau a Buchenwald. V roce 1942 byl svými zahraničními příbuznými vykoupen, ovšem při strastiplné cestě do Ameriky zemřel v Havaně. Po válce podnik přejmenovaný na Koh-i-noor převzal československý stát na základě dekretu o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků. Dekrety dopadly na řadu továren, bank, dolů a podniků ve strategických odvětvích, které chtěl přímo kontrolovat stát. Waldesovi tehdy nezískali žádnou peněžní náhradu. Po znárodnění v roce 1946 pokračovala výroba pod různými názvy, často jako Koh-i-noor Waldes, později jen Waldes.
Po roce 1989 prošla privatizací a restrukturalizací. Dlouholetý restituční spor dědiců zakladatelů značky Waldes a spol. o polovinu nemovitého majetku a sbírku obrazů společnosti Koh-i-noor ukončil v roce 2014 Ústavní soud (ÚS) usnesením ve prospěch Koh-i-noor a.s., tím zamítl stížnost dědiců původních vlastníků. Ti požadovali vrácení majetků i sbírky, která byla zabavena po 2. světové válce na základě tzv. Benešových dekretů. V kolekci bezmála 20 obrazů, které rodina chtěla zpět, je například známý obraz Františka Kupky Dívka s patentkou. Podle Kupkovy olejomalby z roku 1912 později vzniklo logo společnosti. Další obrazy mají méně známé autory, většina z nich zachycuje tovární budovy, případně krajiny a městská panoramata. Potomci po roce 1989 žijí například ve Švýcarsku.
Od roku 1994 je společnost vedena jako akciová pod názvem Koh-i-noor Praha, a. s. Podnik je ryze český, bez účasti zahraničního kapitálu. Firma (resp. její nástupnické podniky) nadále vyrábí galanterii, zejména pro textilní průmysl.
Blok hlavní továrny ležel mezi ulicemi Vršovická, Moskevská, Kavkazská a Altajská v Praze-Vršovicích. Dvě nejvyšší budovy areálu a kované oplocení před vstupní budovou jsou od ledna 2020 zapsanou kulturní památkou. V tomto pražském závodě byla v roce 2022 výroba ukončena a přesunuta do továrny Massag v Bílovci. V roce 2023 se areál vyklízí a historické budovy budou začleněny do bytové zástavby.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bra_Waldesov%C3%A1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koh-i-noor_Waldes
---
Rozdíl mezi Koh-i-noor Hardtmuth a Koh-i-noor Waldes – jde o dvě různé firmy s odlišným zaměřením, i když obě působily v českém (československém) prostředí a jejich názvy mohou být matoucí, protože obě začínají „Koh-i-noor“. Koh-i-noor Hardtmuth byl založen už v roce 1790 ve Vídni Josefem Hardtmuthem, od 1848 má sídlo v Českých Budějovicích.