Ema Janderová a Jindřich Jandera, továrna na plst
První písemné zmínky o zdejším závodu pochází z druhé poloviny 18. století. Rodina Jahodových tu postavila barevnu textilu s obytnou částí. Místní podnik familiárně nazývaly Jahodovna. V roce 1877 koupila barevnu rodina Vorlovi z Borohrádku, v roce 1886 Josef Zajíček a rok poté bratři Florian a Jan Hernych, další významní továrníci v Ústí nad Orlicí. Závod v průběhu let procházel postupnou modernizací.
V roce 1920 jej za milion korun československých prodali firmě Textilní závody v Hořicích. Firma alel měla velmi špatné výdělkové poměry a o pět let později zde byla zastavena výroba, dělníci byli propuštěni a objekt začal chátrat.
V roce 1940 jej koupila Ema Janderová a Jindřich Jandera mladší. Dosavadní výroba byla nahrazena továrnou na plst, která doposud fungovala v nedalekém Panském mlýně. Nová výroba se zaměřovala na zpracování zvířecí srsti a ovčí vlny příměsí umělých vláken. Výsledným produktem byla tabule, plst, kotouče, využívané hlavně v kovoprůmyslu. Značná část produkce byla směřována na export do zahraničí. Hlavními vývozními zeměmi bylo Nizozemí, Norsko, Švýcarsko, ale také Palestina.
Tkalcovna Adolf Jandera musela za druhé světové války plnit objemné zakázky pro německou armádu a v této těžké době tím zaručovala i prosperitu úpravně Jindřicha a Emmy Janderových, která jejich látky zpracovávala. V barevně před možným nástupem do říše chránili nejednoho místního tím, že zde byli přijati do práce.
Po druhé světové válce, v květnu 1945 byla na podnik uvalena národní správa. Ještě v roce 1968 je podle leteckých snímků závod ve své původní podobě.
V roce 2022 je ale již areál přestavěný a funguje zde společnost Auto Janák s.r.o. Na katastrální mapě si lze ale ještě všimnout, kde stávaly některé původní objekty.