Janderova chata
V roce 1936 továrník Jindřich Jandera mladší zakoupil od pana Pávka zdejší pozemky a později je převedl za symbolickou cenu na KČT. V roce 1937 byla započata výstavba silnice od "Loučení" na vrchol. Silnice byla dokončena v roce 1940. Projekt a výstavba byly zadány firmě Františka Tošovského.
Továrník Jindřich Jandera mladší při zahájení prací 25. června 1940 všechny přítomné dělníky pohostil. Chata byla slavnostně otevřena v neděli 25. srpna 1940 a dostala jméno Janderova chata.
Brzy se ukázalo, že kapacitou nedostačuje. Poprvé byla rozšířena v r. 1942. Architektem byl znovu pan Tošovský. V propagačním materiálu je uvedeno, že chata má vlastní vodovod, ústřední topení, elektrické osvětlení a hostinské pokoje. Podtržena je restaurační místnost, výborná kuchyně, pečlivá obsluha a mírné ceny. Chata i nadále nesla Janderovo jméno.
V říjnu 1943 ji zabral Hitler-Jugend. Přesto pokračovala myšlenka na její další rozšíření. V roce 1944 vypracoval ing. arch. Tošovský návrh chaty s nízkou rozhlednou, k nahlédnutí v galerii na kartě. K realizaci návrhu ale nakonec nikdy nedošlo. Veřejnosti začala sloužit až po osvobození v květnu 1945.
Komunisté Klub českých turistů v roce 1948 zrušili, chatu převzala tělovýchovná jednota, která ji po několika letech prodala Jednotě v Ústí nad Orlicí. Ta z ní více jak čtyřicet let úspěšně rýžovala peníze, ale na údržbu již tolik nehleděla.
V roce 1990 vzniká opět Klub českých turistů a od roku 1992 je opět chata turistů. Po čtyřicetiletém panování Jednoty je chata náležitě zplundrována. Je třeba předělat elektroinstalaci, opravit vodovodní řad a sprchové kouty, provést rozličné stavební úpravy. Naštěstí se vždy našlo dost šikovných turistických rukou, které byly ochotny pracovat bez nároku na odměnu. Vybudována byla i čistička odpadních vod, provedena generální oprava topení, z vytápění koksem se přešlo na plyn. To si pochopitelně vyžádalo výměnu všech rozvodů včetně radiátorů a zabudování podzemní pětikubíkové nádrže.
V roce 2012 byla provedena výměna střešní krytiny a výměna oken a některých dveří v celkové hodnotě 560 000 Kč, přičemž 70 % bylo uhrazeno z prostředků dotace MŠMT a 30 % uhradil odbor KČT. Každoročně jsou prováděny různé opravy a údržba zařízení a vybavení chaty. Částka, kterou ústečtí turisté do chaty od roku 1990 do roku 2016 vložili dosáhla částky více jak 6 milionů korun.