Jindřich Jandera - úpravna a bělidlo
Továrna Jindřich Jandera - úpravna a bělidlo, se nacházela v místech zvaných „Na Bělisku“. Po obou stranách koryta Tiché Orlice se dříve nacházely dílny barvířů, běličů a ručních tkalců.
V roce 1828 si zde od Lichtenštejnů část louky pronajal tkadlec Jan Jandera, zakladatel rodinného impéria. Vystavěl zde běličskou dílnu. Pozemek později rodina koupila a podnik úspěšně rozšiřovala a modernizovala.
V roce 1869, nedaleko již existující firmy Jan Jandera, založil svou firmu i Jindřich Jandera, poslední z bratrů Adolfa Na mlejnku a Jana lázeňského. Firmy otce Jana a syna Jindřicha později splynuly dohromady.
V době rozkvětu textilního průmyslu, už jen za Jindřicha Jandery, tu do roku 1901 fungovala i tkalcovská škola, než se přestěhovala do vlastní nové budovy v Zahradní ulici.
V roce 1929 byl k objektu přistavěn obytný dům čp. 745, kde tato větev rodiny Janderů bydlela - nikde ve městě neměli vilu.
Za 2. sv. války i oni poskytovali nemalé finanční obnosy na podporu rodin postižených nacistickou perzekucí. Protektorátní vláda vydala nařízení umožňující dosazovat do podniků osoby, které se mohly zmocnit majetku a řízení. Na tuto existující hrozbu zareagoval již Jindřich Jandera mladší šikovným tahem. Spolumajitelem se stal Jindřichův bratranec, říšský Němec, ing. Heinrich Eduard Peikert, v té době důchodce žijící s manželkou v Berlíně.
To se ale po válce rodině Janderových stalo osudným. Když se ve městě objevili Rusové, nastalo bezpráví, skupina lidí došla do domu Na Bělisku a odvedli pana Peikerta do věznice u soudu. Když tam starý pán poznal, že s ním nebude zacházeno dobře, sáhl jako věci znalý chemik po prudkém jedu cyánkali. Manželka jej následovala.
Po pár dnech znovu skupina místních lidí vpadla do domu již nemohoucího Jindřicha Jandery mladšího, ještě majitele továrny, a jeho nedospělého syna, taktéž Jindřicha. Proti rabování prádla, šatstva, peněz i šperků neexistovala obrana. Nakonec byla rodina obviněna z nadržování Němcům. Osamocena, bez pomoci, propadla manželka Jindřicha Jandery mladšího panice a v bytě se v roce 1945 oběsila. Jindřich Jandera mladší umírá v roce 1949.
Továrna byla pak v roce 1946 znárodněna. Plnohodnotný majitel, Jindřich Jandera ještě sice žil, ale vzhledem k jeho zdravotního stavu nebyl ničeho schopen. Hlavní tíha tedy zůstala na tehdy osmnáctiletého syna Jindřicha.
Ten podal protest k Nejvyššímu správnímu soudu ve kterém se domáhal vrácení. Nepomohlo to, firma byla začleněna do národního podniku UTEX. Mladý Jindřich začal pracovat jako řadový zaměstnanec a v roce 1955 byl s manželkou zatčen. Po propuštění museli o každý kus vybavení jejich bytu písemně zažádat o navrácení a každý kus museli do haléře zaplatit.
V roce 2023 areál vlastní společnost PRIMOUT, a.s. a je používaný.