Vila Josefa Andera
Vila byla původně secesním stavením s přilehlým hospodářským zázemím. V letech 1933-1934 ovšem došlo k funkcionalistické přestavbě, tou významný olomoucký podnikatel Josef Ander pověřil architekta Bohumíra Čermáka, který pro něj už dříve projektoval moderní obchodní domy a skladištní budovy v Olomouci a Ostravě.
Architekt Čermák upravil dvorní trakt staré budovy, kterému ovšem ponechal původní charakter. Zde umístil ložnici a pokoje pro hosty. U přístavby ovšem Bohumír Čermák použil funkcionalistické stavební prvky. V nové přístavbě architekt umístil obytnou halu s krbem zakončenou zasouvací skleněnou stěnou, prosklené schodiště vedlo na sluneční terasu. Stěny byly obložené travertinem a podlaha kobaltově modrým linem. V rozsáhlé zahradě byly pergoly, altány, tenisový kurt, a také plastiky ze sbírek Josefa Andera.
Sláva domu i firmy skončila po komunistickém puči v roce 1948, kdy byly všechny majetky firmy znárodněny a rodina se stala trnem v oku tehdejší diktatury. Vila pak sloužila jako mateřská škola, následně byla opuštěná a začala chátrat. Josef a jeho žena byli zatčeni a 50. léta 20. století strávili v uranových dolech v Jáchymově. Podnikatel Ander zemřel 24. října 1976, je pochován v rodinné hrobce na městském hřbitově v Neředíně.
Dlouho se zdálo, že jedna z nejhodnotnějších architektonických staveb kraji by mohla být kvůli svému stavu zdemolována. Od roku 2019 je ovšem ve vlastnictví společnosti COLBER INVEST, s.r.o., která objekt postupně rekonstruuje, podařilo se jí vyčistit zahradu, který byla zanešená odpadem a jsou v ní nyní dokonce umístěny i dvě původní sochy, které měl Josef Ander ve své sbírce. Vilu chce dostat do původní podoby.