Josef Ander ml.

Vlastník

1865 - Jeho otec Josef Ander starší (1865-1933) začínal jako prodejce suvenýrů v jedné z kramářských boudek na Svatém Kopečku. 

1888 - Ve firmě pracovalo všech pět jeho synů a nejstarší z osmi potomků Josef Ander mladší (1888-1976) se později stal vrchním ředitelem firmy a začal se podílet na budování sítě obchodních domů, které byly provozovány pod známou značkou ASO (Ander a syn Olomouc). Josef Ander ml. byl znám také jako mecenáš umění a sportu. Zanechal svou stopu v tenisu nebo hokeji, nejvýznamněji se ovšem etabloval právě ve fotbale jako  dlouholetý majitel klubu SK ASO a iniciátor stavby nového fotbalového stadiónu.

1906 - V roce 1906 již Josef Ander starší vlastnil obchod s galanterním zbožím a neustále rozšiřoval nabízený sortiment.

1918 - Firma se v meziválečném Československu stala jedním z průkopníků samoobslužného prodeje a zavedla na tehdejší dobu novinku na trhu v podobě tzv. jednotkového prodeje (různé druhy nabízeného zboží za stejnou cenu). V čase největšího rozkvětu měla firma dvacet filiálek a také své zastoupení i mimo území republiky, konkrétně ve Vídni a dokonce v jihoamerické Limě.

1933 - Rodinné sídlo Josefa Andera ml., vybudované v letech 1933-34 na Svatém Kopečku, podle návrhu architekta Bohumíra F. A. Čermáka, se objevuje i v publikaci Slavné vily Olomouckého kraje. Půvabná stavba, srovnávaná dokonce s brněnskou vilou Tugendhat,

1948 - V roce 1948 byla tuzemská část firmy znárodněna a obchodní domy byly přejmenovány. Jejich rodinné sídlo se po znárodnění stalo sídlem mateřské školky a dlouho opuštěný objekt se znehodnocenou zahradou pak léta už jen vysloveně chátral. 

Hůře než firma či vila však po únoru 1948 podle očekávání skončil samotný Ander i jeho rodina. Byli zatčeni, Josef byl odeslán na 15 let na převýchovu prací do komunistických lágrů, jeho žena Malvína na 12 let a syn Marian musel strávit 5 let v Ostravských dolech. Současně byli vyhoštěni z Olomouce. Po propuštění pracovali s manželkou v zahradnictví, zatímco dcera, které se podařilo zůstat v zahraničí, jim z prosperujících poboček původní firmy v Rakousku a Peru posílala valutový důchod, který jim „hodní soudruzi“ iniciativně přepočítávali na tuzexové bony.

1984 - Kromě rodinného sídla v Olomouci měl Josef Ander k dispozici ještě letní reprezentační sídlo v Luhačovicích – konkrétně šlo o původní vilu c. k. stavebního rady a svobodného zednáře Aloise O. Samohrda, kterou Ander koupil a příslušníci jeho rodiny v ní pak žili až do roku 1984.