Zámek Boreč
Borečská tvrz mohla vzniknout již na konci čtrnáctého století, ale první písemná zmínka pochází až z roku 1483. V průběhu let patřila řadě majitelů - např. rodu z Borče, z Vliněvsi, z Berbisdorfu, Berkům z Dubé nebo Růtům z Dírného, kteří nechali starou tvrz přestavět v renesančním slohu. Ti se ale také zúčastnili stavovského povstání, za což jim byl v roce 1623 majetek zkonfiskován. Poté patřil Trčkům z Lípy, kterým byl ale v roce 1634 opět zkonfiskován.
Po několikeré změně majitelů panství v roce 1668 získal Jan Kryštof Rajský z Dubnice, jehož potomkům patřilo až do roku 1802. František Václav Rajský z Dubnice, který žil v letech 1737–1770, nechal renesanční zámek barokně přestavět. V roce 1802 však panství za dvě stě tisíc zlatých koupil kníže Josef ze Schwarzenbergu a připojil ho k Lovosicím. Zámek přestal sloužit jako panské sídlo a v první polovině devatenáctého století ho Schwarzenbergové nechali upravit pro potřeby správy statku.
V roce 1924 byl z Borče vytvořen zbytkový statek. Budova s pozemky a polnostmi připadla manželům Pařezovým. Od roku 1945 byl zámecký areál připojen ke Státnímu statku Lovosice, poté jej získal litoměřický okresní národní výbor, který v sedmdesátých nechal neudržovaný zámek opravit, ale údržba byla nadále zanedbávána. Ještě za komunistů byla čistě zámecká budova prodána soukromé osobě.
Zámek se po revoluci dostal do složitých majetkových vztahů. Pozemky okolo i pod zámkem, které zůstaly družstvu, se po revoluci vrátily rodině Pařezových. Zámek měl jiného vlastníka a kolem roku 2000 jej koupili manželé Griffiths. Pan Griffiths poté na zámku bydlel sám, podle místních byl podivín, o zámek se nestaral, pravidelně se dostával do exekucí, které se mu ale dařilo úspěšně napadat a oddalovat. Naštěstí, v roce 2022 zámek (i s pozemky pod ním) získal nový majitel, který se ihned pustil do záchranných prací.