Zámek Skřivany
Původní renesanční tvrz z poloviny 16. století, která na místě stála (výslovně zmiňována roku 1628), byla zničena za třicetileté války. Na barokní zámek byla ruina tvrze přestavěna snad ve 2. polovině 17. století, možná až kolem roku 1720. Jedním z majitelů zámku byl zemský rada Maxmilián Ledvinka z Orlové Skály (z Adlerfelsu), který na zámku jako vychovatele svých dětí zaměstnával v letech 1822–29 Františka Ladislava Čelakovského. Po Maxmiliánu Ledvinkovi zámek převzal Gustav Ledvinka, za jehož vlastnictví získal zámek během přestavby dle projektu Josefa Niklase v letech 1867–68 současný novogotický vzhled (tzv. windsorská gotika). V roce 1872 pak zámek zakoupil Adolf Ritter ze Záhony.
Dalšími majiteli zámku byli Liebigové. Zdejší statek koupil v roce 1889 Alfred Liebieg, syn továrníka z Liberce Johanna Liebiega staršího. Alfred byl dlouhá léta německým generálním konzulem ve Vídni. Nebyl by to ale Liebieg, kdyby nezkusil své štěstí v podnikání. Vrhl se na cukrovarnictví, zakoupil cukrovar ve Skřivanech, kde mu byli nápomocni jeho mladší bratři Otto a Carl.
V 60. letech je jako vlastník zámku uváděna Rafinerie cukru Skřivany a jako jeho uživatel zemědělská škola. V 80. letech pak byl vlastníkem objektu ONV a využíval jej Obvodní ústav sociálně-zdravotnických služeb. Zámek dlouho sloužil jako Ústav sociální péče, jeho působení bylo ukončeno až v roce 2017. Královéhradecký kraj jako tehdejší vlastník objektu proto následně zvažoval možnost prodeje či pronájmu zámku.
Od léta 2023 hledá Královéhradecký kraj kupce pro zámek ve Skřivanech. První dražba byla 7. srpna s vyvolávací cenou 38,4 milionu korun, avšak žádný zájemce se nedostavil. Podruhé se dražba s vyvolávací cenou 34 milionů korun konala 4. října a také této dražby se žádný zájemce nezúčastnil. Zájemce si kulturní památka nenašla ani v poslední aukci s vyvolávací cenou 29 milionů korun. Zámek je dále na prodej i v roce 2024.