Karel Loevenstein

Dr. Karel Loevenstein byl právník a průmyslník, generální ředitel a předseda správní rady akciové společnosti Škody Plzeň, dříve Škodovy závody. Byl člen představenstva Anglo-československé banky, tvůrce investičního programu Škodových závodů v období hospodářské krize, konzultant premiérů československých vlád v ekonomických otázkách.
1885 - Narodil se v roce 1885 v rodině podnikatele v Hradci Králové a vystudoval spolu s mladším bratrem české gymnázium v Praze, mluvil naprosto dokonale německy. Následovala studi práv v Anglii a Francii. Jeho francouzština a angličtina postrádaly jakýkoliv cizí přízvuk.
1911 - Od roku 1911 pracuje v bance.
1914 - Za první světové války sloužil jako poručík u vojenské správy v Plzni a při jednáních ve Škodových závodech se seznámil s budoucím předsedou správní rady Josefem Šimonkem. Ten si zapamatoval mladého právníka s rozsáhlými ekonomickými znalostmi, vynikajícím úsudkem a pracovitostí.
1918 - V letech po vzniku Československa nastaly pro Škodovku těžké časy. Na zbrojní výrobu orientovaný podnik dolehly stamilionové dluhy a československé banky váhaly s poskytováním úvěrů, a když tak učinily, tak jen na vysoké úroky. Nové vedení v čele se Šimonkem stálo před úkolem, jak zachránit podnik.
1919 - V roce 1919 tehdy 34letý JUDr. Loevenstein nabídl své služby Škodovce, protože místo v bance již neodpovídalo jeho ambicím. Byl přijat jako sekretář generálního ředitele.
První problém, který dostal k vyřešení, byla likvidace předválečných závazků, týkajících se smluv na dodávky do Číny. Ty učinily ze Škodovky vlastníka velkého množství neprodejných cenných papírů a zároveň dlužníka sedmimístné částky anglických liber. Úroky z nich narůstaly do závratné výše. Tehdy řekl Dr. Loevenstein generálnímu řediteli ing. Hanušovi: „Pane generální řediteli, vezměte si zítra cylindr, půjdeme ohlásit konkurs.“ K tomu naštěstí dík Loevensteinem obratně provedené dohodě s vládou a bankami nedošlo, naopak během několika let vyplynul právě z této operace značný zisk, který posílil finance Škodovky. To byla první Loevensteinova praktická zkouška absolvovaná s výborným výsledkem. Po ní následovaly další transakce, konsolidace pohledávek z Ruska v hodnotě 800 mil. Kč a především získání dlouhodobého úvěru v Anglii. Anglie, která věděla tak málo o novém státě v Evropě, poskytla půjčku ve výši jednoho milionu liber na 25 let. Loevenstein rovněž dokončil úspěšně jednání o kapitálové účasti koncernu Schneider ve Škodovce. Zvýšení anglické půjčky na 2,5 mil. liber a později na 5 mil. se 6 % úrokuem umožnilo další rozvoj koncernu.
1920 - Po reorganizaci podniku ve dvacátých letech, zejména po zavedení výroby automobilů, lokomotiv a elektrotechnických zařízení, prosazoval Loevenstein technickou normalizaci. Jeho pravomoci mu také umožňovaly financovat výstavbu a modernizaci nejen výrobních kapacit, ale i administrativy. V tomto období v roce 1923 vzniká i "okřídlený šíp v kruhu" - ochranná známka později světově proslulá.
1930 - Po několika letech konjunktury se v roce 1930 začíná projevovat v průmyslu světová krize. Loevenstein je jedním z mála generálních ředitelů, který předvídavě získal zahraniční půjčky, jež později zabránily katastrofě. V nejhorší době pro podnik se vzdal svého platu a zakázal vyplácení dividend.
1936 - V roce 1936 nastalo oživení světové a pak i československé ekonomiky.
1937 - Začalo období ještě intenzivnějšího pracovního vypětí muže, již zasaženého srdeční nemocí, která způsobila, že v roce 1937 odstupuje z funkce generálního ředitele a ponechává si předsednictví ve správní radě, s rozšířenými pravomocemi.
1938 - Zemřel 2.2.1938, již ve stínu mnichovské tragedie. Nad jeho rakví mluvili kromě dalších i Eugene Schneider a velmi blízký přítel, tehdejší čs. velvyslanec ve Velké Británii - Jan Masaryk. Rodina pak odjela z obavy před pronásledováním manželky, která měla část židovské krve, do Spojených států.
zdroj: http://www.evida.cz/mikota/skoda/osoby/hist8.htm