Zámek Protivín
První písemná zmínka o hradu, který stál na místě dnešního zámku pochází z roku 1282 za rodu Pruschingů. Další majitelé se často střídali, například Rožmberkové nebo Pernštejnové.
V roce 1598 protivínskou tvrz s pivovarem, dvorem, městečkem Protivínem a 9 vesnicemi, koupil rod z Mitrovic. Páni z Mitrovic přikoupili v r.1615 další statky v Klokočíně a Zálší a přestavěli tvrz na renesanční zámeček.
Od Mitrovských se dědictvím přes Švihovské a Šternberské, dostal protivínský statek v r.1662 do majetku Trauttmansdorffů.
V r.1710 koupili protivínské panství Schwarzenberkové, kteří v letech 1719-1732 nechali provést staviteli Pavlem Ignácem Bayerem a Antonínem Erhardem Martinellim barokní přestavbu zámku s přírodním parkem s drobnými stavbami. Strop ze zrušeného sálu byl v r.1720 převezen do chřešťovického kostela. V r.1721 byly vestavěny na nádvoří arkády a r.1729 upraveno schodiště a zámek tím dostal dnešní podobu.
Schwarzenberkům patřil zámek v Protivíně až do r. 1948. Potom zámek patřil ONV Praha 4, která jej využívala pro rekreační účely a poté patřil Obvodnímu úřadu Praha 4. Do roku 1979 byl v zámku Dětský výchovný ústav, ale jelikož byl stav zámku již téměř havarijní, byl uzavřen pod ONV Praha 4 prošel rekonstrukcí. Poté se sem jezdily rekreovat pražské děti.
Po roce 2002 byl objekt uzavřen. Městská část Praha 4 zámek prodala, nový majitel – pražská společnost Swiss Czech Marketing s pobočkou v Českých Budějovicích. I za ní ale zůstal uzavřený.
V roce 2021 koupil zámek Malajský královský fond. Společnost plánovala přestavbu zámku a podzámčí na luxusní sídlo pro malajsijského sultána. Národní centrála proti organizovanému zločinu ale nechala začátkem ledna 2024 protivínský zámek zajistit, kvůli podezření z podvodu.