Rodina Liebiegova

Vlastník

Profilové foto: Theodor von Liebieg mladší (Liebig) (15. červen 1872 Liberec - 23. květen 1939 Liberec) byl továrník z Liberecka, jeden z nejúspěšnějších a nejbohatších podnikatelů své doby a první český automobilista. Významným způsobem se podílel na rozvoji a chodu kraje, zejména textilního průmyslu, díky němuž rodina zbohatla. Na jeho popud byly vybudovány četné stavby, jež dodnes patří mezi nejproslulejší liberecké architektonické památky.

1891 - Po maturitě na libereckém gymnáziu nastoupil roku 1891 do rodinné firmy. Nejprve pracoval jako praktikant v Antverpách, Remeši a Alžíru. V tomto roce také umírá jeho otec Theodor Liebieg st. a Theodor ml. se stává majitelem celého rodinného podniku. Hlavní slovo ve vedení má ale jeho strýc Heinrich Liebieg. 

1893 - V roce 1893 se stal vlastníkem Benzova automobilu Victoria a je tak považován za prvního automobilistu v Čechách a pravděpodobně třetího v celém Předlitavsku. Po zbytek života byl zapáleným motoristou. Podnikal dálkové jízdy a zúčastňoval se automobilových závodů.

1894 - V roce 1894 se rozhodl se svým vozem absolvovat dálkovou cestu z Liberce do německého Mannheimu, která měřila úctyhodných 726 kilometrů. 

1897 - V roce 1897 se značnou měrou zasloužil o uskutečnění stavby prvního továrně vyráběného sériového automobilu na území Rakousko-Uherska, legendárního NW Präsident. Především díky jeho přátelství totiž automobilový konstruktér prvního benzinového automobilu Karl Benz svolil, že do Kopřivnice dodá jeden ze svých dvouválcových motorů, jenž pak byl do vozu Präsident namontován. , Od roku 1897 už byl také veřejným společníkem firmy Liebieg. V tomto roce také začala stavba vily Theodra Liebiega.

1900 - Založil např. Německo-český automobilový spolek. Jedna z nejstarších v Česku dochovaných automobilových trofejí z roku 1900, patříci baronu von Liebiegovi, byla v roce 2016 darována soukromým sběratelem Severočeskému muzeu v Liberci. Jednalo se o medaili z ryzího stříbra ze závodů na francouzské Riviéře z března 1900, kde baron soutěžil s vozem NW, předchůdcem dnešní Tatry.

1902 - Když jeho strýc Heinrich kvůli špatnému zdraví roku 1902 zanechal podnikání, ujal se vedení celého podniku Liebiegů. Za jeho působení dosáhla firma největšího rozkvětu. Hned po svém nástupu začal textilní výrobu rozšiřovat - dal postavit novou přádelnu v Mezivodí (1907) a získal také majetkovou účast v mnoha textilních firmách v Rakousku-Uhersku i v zahraničí.

1906 - Nechal postavit výstavní vilu ve Fučíkově ulici. Spolu s dalšími stavbami byla postavena při příležitosti liberecké výstavy úspěchů českých Němců (1906), na níž měla představit výdobytky místní bytové kultury.

1911 - V roce 1911 se z Theodora Liebiega stává i developer, když nechává postavit desítky domů pro své zaměstnance, tzv. Liebiegovo městečko.

1916 - V roce 1916 pokračuje ve výstavbě rodinných domů nedaleko Liebiegova městečka, Výstavba sídliště nazvaného Domovina je určena pro válečné vysloužilce a invalidy z Liebiegovy továrny,

1923 - V roce 1923 nechává vedle hlavní továrny v Liberci postavit Liebiegův hostinec.

1929 - Za světové hospodářské krize se Theodor Liebig dostal do potíží, za pomoci bank se mu však podařilo jádro podniku zachránit.

1939 - Theodor Liebig umírá 24. května 1939. Vedení společnosti se ujímá jeho syn Johann Wolfgang (1904 - 1965), už dříve společník ve společnosti. Nenastupoval ale do vůbec jednoduché doby - začala druhá světová válka. Podniky Liebiega vyrábí zboží pro německou armádu a to se Liebiegovým stává osudným. Po skončení války, prohře Německa a protože továrna zásobovala německou armádu, byl Johann Wolfgang Liebig internován a následně musel opustit republiku. Nějaký čas ještě podnikal se svým bratrem v Německu, v roce 1965 však firma definitivně zanikla. Český majetek rodiny Liebigů zabavil podle Benešových dekretů stát. Roku 1946 vznikly České vlnařské závody, do kterých byla soustředěna veškerá vlnařská výroba z Liberce a okolí. Od roku 1948 fungoval podnik pod názvem Textilana a výchozích třicet devět závodů se postupně sloučilo v sedm. Svého vrcholu dosáhla Textilana na konci sedmdesátých let, kdy úplety i nábytkové a dekorační látky směřovaly do více než čtyřiceti zemí světa. Ještě v roce 1989 na tom byla relativně dobře, vyráběla přes dvacet milionů metrů látek ročně. Zlom přišel v devadesátých letech, kdy nastala obrovská recese, ze které se Textilana již nevzpamatovala. V roce 2001 se její brány uzavřely.

2016 - 23.9.2016 se uskutečnilo na smiřickém zámku setkání potomků rodiny Liebig. FOTO (v roce 1863 jej zakoupil Johann Liebieg st.)

Rodina

Na fotografii Theodor von Liebieg a jeho snoubenka Marie Blaschka r. 1901. Marie Blaschka (1881-?), provdaná Liebieg, byla jediným dítětem z prvního manželství Konrada Blaschky s dcerou Franze Schmitta Marií (1861-1881). (1) Jeho dědečkem byl Johann Liebieg st. - zakladatel rodinné společnosti. 

zdroj: https://cs.wikipedia.org/
https://www.euro.cz/
https://books.google.cz